Champions League: To... τερμάτισαν στη Βεστφαλία - Απόδραση για Γιούβε!

Ιστορικό 8-4 της Ντόρτμουντ επί της Λέγκια  - «Διπλό» πρόκρισης για Γιουβέντους, πέρασε στην επόμενη φάση και η Λέστερ

Ιστορία γράφτηκε απόψε στη Βεστφαλία. Η Ντόρτμουντ επικράτησε 8-4 της Λέγκια στο πιο παραγωγικό ματς ever στο Champions League.

Στο «Signal Iduna Park» έμελλε να σπάσει το ρεκόρ με τα περισσότερα γκολ το οποίο είχε επιτευχθεί στο Μονακό-Λα Κορούνια (8-3) πριν 13 χρόνια.

Ρεκόρ συνιστά και το 5-2 στο ημίχρονο το οποίο έγινε σε 32λεπτά. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στο Μονακό-Λα Κορουνία, όμως, τα 7 τέρματα σημειώθηκαν στο 45λεπτο.

Από εκει και πέρα, η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλης και «κλείδωσε» την πρόκριση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το 2-1 από τη Λισαβόνα, εξασφάλισε επίσης την πρόκρισή της.

Η Μονακό νίκησε 2-1 την Τότεναμ και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφήνοντας τους Άγγλους εκτός συνέχειας.

Πρόκριση και για την Λέστερ που επικράτησε με 2-1 της Μπριζ.

Αναλυτικά:

5ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Λεβερκούζεν 1-1
(76΄πεν. Νάτχο - 16΄ Φόλαντ)
Μονακό - Τότεναμ 2-1
(48΄ Σιντιμπέ, 53΄ Λεμάρ - 52΄πεν. Κέιν)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Ντόρτμουντ - Λέγκια Βαρσοβίας 8-4
(17΄,18΄ Καγκάουα, 20΄ Σαχίν, 29΄ Ντεμπελέ, 32΄,52΄, 90+3΄ Ρόις, 81΄ Πάσλακ - 10΄,24΄ Πρίγιοβιτς, 57΄ Κούχαρτσικ)
Σπόρτινγκ Λισ. - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(80΄ Αντρέ Σίλβα - 29΄ Βαράν, 87΄ Μπενζεμά)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Κοπεγχάγη - Πόρτο 0-0
Λέστερ - Μπριζ 2-1
(5΄ Οκαζάκι, 30΄πεν. Μαχρέζ - 52΄ Ισκιέρδο)

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Λιόν 0-1
(72΄ Λακαζέτ)
Σεβίλη - Γιουβέντους 1-3
(9΄ Παρέχα - 45+2΄πεν. Μαρκίζιο, 84΄ Μπονούτσι, 90+4΄ Μάντζουκιτς)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Αϊντχόφεν

«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ
NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες