Έφυγε για Λονδίνο (videos)

Η νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0 επί της Σάλκε στην «Φέλτινς Αρένα», στέλνει πρόωρα την ομάδα του Φέργκιουσον στον μεγάλο τελικό του «Γουέμπλεϊ».

Τι και αν δεν είχε με το μέρος της, την παράδοση; Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε μία από τις πιο ολοκληρωτικές εμφανίσεις της τα τελευταία χρόνια και πήρε με άνετο τρόπο τη νίκη στην «Φέλτινς Αρένα» απέναντι στην Σάλκε με 2-0.

Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά ο Μάνουελ Νόιερ για παραπάνω από μία ώρα ήταν ανίκητος. Πλέον οι «κόκκινοι διάβολοι» ετοιμάζουν βαλίτσες για… Λονδίνο, όπου θα διεξαχθεί ο φετινός τελικός του Champions League.

Τα πρώτα 45 λεπτά, άνηκαν καθαρά στους «κόκκινους διαβόλους». Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ήταν το απόλυτο αφεντικό ανάμεσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου και η Σάλκε θα πρέπει να θεωρεί τον εαυτό της πολύ τυχερό, που δεν δέχτηκε γκολ.

Για αυτό φρόντισε ο Μάνουελ Νόιερ, ο οποίος σε τουλάχιστον τέσσερις στιγμές, αποσόβησε βέβαιο κίνδυνο για την άμυνά του. Στο 14’ ο Ερνάντεζ σε τετ α τετ, νικήθηκε από τον Γερμανό τερματοφύλακα, ο οποίος έκανε κάτι ανάλογο και στο 28’ στη κοντινή κεφαλιά του Ράιαν Γκιγκς.

Από εκεί και πέρα οι «κόκκινοι διάβολοι» διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν ακόμα τρεις φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά ο Ερνάντεζ στο πλάγιό του σουτ, νικήθηκε και πάλι από τον Νόιερ, ενώ στο 38’ ο Φάμπιο έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε λίγο άουτ.

Η… καταιγίδα του πρώτου ημιχρόνου τελείωσε στις καθυστερήσεις όταν και ο Γκιγκς βγήκε τετ α τετ, με τον Νόιερ να αποκρούει και πάλι και να σώζει κυριολεκτικά από το γκολ την Σάλκε.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, με τους «κόκκινους διαβόλους» να συνεχίζουν να έχουν την κατοχή. Αυτή μετουσιώθηκε σε δύο γρήγορα τέρματα σε ένα δίλεπτο.

Αρχικά ο Γουέιν Ρούνεϊ έκανε την εκπληκτική ενέργεια και κάθετη πάσα στον Γκιγκς, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Φέργκιουσον. Το συγκεκριμένο τέρματα, αποσυντόνισε τους γηπεδούχους και δύο λεπτά αργότερα, με τρεις πάσες, ο Ρούνεϊ ήταν αυτός που βρέθηκε απέναντι στο Νόιερ, κάνοντας το 2-0 που ουσιαστικά στέλνει από τώρα την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον μεγάλο τελικό του Champions League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα της Σάλκε στο Champions League, το οποίος κατείχε ο Παναθηναϊκός με το ιστορικό 0-2 του 2001.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού λεπτό προς λεπτό, όπως σας την μετέδωσε το Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού
Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"
Ρίχνει «βόμβα» με τον Ζιντάν η Μπάγερν Μονάχου
Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης