Κλασική Ατλέτικο και προβάδισμα για τελικό

Η Ατλέτικο Μαδρίτης με τον αγαπημένο της τρόπο νίκησε 1-0 την Μπάγερν Μονάχου στο «Βιθέντε Καλντερόν» κι έκανε το πρώτο βήμα για να βρεθεί στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο Μιλάνο

Το «χρυσό» γκολ που έμελλε να κρίνει και τον αγώνα σημείωσε ο Σαούλ Νίγκεθ με υπέροχη κίνηση και αριστερό πλασέ στο 11ο λεπτό. Ο 22χρονος Ισπανός μέσος αφού πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους και μπήκε στην περιοχή των Βαυαρών με όμορφο πλασέ νίκησε τον Νόιερ κι άνοιξε το σκορ μέσα σε πανζουρλισμό.

Οι φιλοξενούμενοι επηρεάστηκαν φανερά από αυτό το γκολ και στη συνέχεια προσπάθησαν να βγουν μπροστά, χωρίς να έχουν όμως το καθαρό μυαλό που έχουν συνηθίσει να δείχνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Κάπως έτσι και χωρίς πολλές φάσεις το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές Γερμανίας κυριάρχησαν απόλυτα στο χορτάρι και πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους. Μάλιστα είχαν δοκάρι με τον Αλάμπα ο οποίος σούταρε από πολύ μακριά και νίκησε τον Ομπλάκ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σλοβένου.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το γκολ του Σαούλ να δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στους «ροχιμπλάνκος».

Οι δύο αντίπαλοι θα λύσουν τις διαφορές τους την προσεχή Τρίτη (3/5) στο Μόναχο.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός