«Σούπα» και τα λένε στη Μαδρίτη

Ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα στην Μάντσεστερ Σίτι και την Ρεάλ Μαδρίτης μετά από ένα κακό παιχνίδι

Η «Βασίλισσα» μετά το πάθημά της στα προημιτελικά και την ήττα της από την Βόλφσμπουργκ με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι έπαιξε εντελώς διαφορετικά έχοντας ως πρώτο μέλημα να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της. Αυτό το κατάφερε με σχετική ευκολία, αλλά επιθετικά δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Κι αυτό επίσης ήταν απολύτως λογικό, μιας και ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έμεινε εκτός αποστολής λόγω του τραυματισμού του στο παιχνίδι με την Βιγιαρεάλ πριν μία εβδομάδα. Αντίθετα στο αρχικό σχήμα ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά με τον Γάλλο πάντως να περνάει εκτός στο ημίχρονο ούτως ώστε να αποφευχθεί μία ενδεχόμενη υποτροπή στον δικό του τραυματισμό από το εκτός έδρας ματς με την Ράγιο Βαγιεκάνο το περασμένο Σάββατο.

Στον αντίποδα και η Σίτι για τα δεδομένα της έπαιξε πολύ προσεκτικά. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να ρισκάρει καθώς γνώριζε ότι η Ρεάλ θα μπορούσε ακόμα και χωρίς τον Ρονάλντο να τιμωρήσει οποιοδήποτε λάθος γινόταν στα μετόπισθεν.

Κάπως έτσι ο αγώνας ήταν ποιοτικά μέτριος κι από πλευράς θεάματος άθλιος, με το 0-0 να έρχεται φυσιολογικά και την Ρεάλ να έχει τις μοναδικές καλές στιγμές του ματς, όταν η κεφαλιά του Χεσέ στο δεύτερο ημίχρονο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαρτ, ενώ το κοντινό σουτ του Πέπε στο 81' έδιωξε σωτήρια ο Άγγλος γκολκίπερ.

Οι δύο αντίπαλοι θα παίξουν πλέον σε ενενήντα λεπτά στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» την Τετάρτη του Πάσχα (4/5) το εισιτήριο για τον τελικό του Μιλάνου.

Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη
Παναθηναϊκός: «Ανάβει φωτιές» η Mundo Deportivo για τον Φώτη Ιωαννίδη