Μπαρτσελόνα - Άρσεναλ 3-1: Πρόκριση με τριάρα (videos)

Στα προημιτελικά του Champions League βρίσκεται και... επίσημα η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε και στον επαναληπτικό της Άρσεναλ, 3-1 στο Καμπ Νου.

Οι Καταλανοί πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη κόντρα στους Λονδρέζους και θα είναι στην κλήρωση για την επόμενη φάση, ενώ αντίθετα, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ θα... επιστρέψει στις υποχρεώσεις της στο Νησί, όπου έχει χάσει όλους τους στόχους.

Το ματς ξεκίνησε με τους Βρετανούς να χάνουν την πρώτη ευκαιρία, όταν στο 10' ο Οζίλ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Μέσι έχασε το... άχαστο, όταν βρέθκε απέναντι στον Οσπίνα, από την μπαλιά του Νεϊμάρ, όμως, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε. Ωστόσο, στο επόμενο λεπτό, η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση. Ο Σουάρες έκανε ωραία μπαλιά στον Νεϊμάρ και ο Βραζιλιάνος με πλασέ, έκανε το 1-0.

Barcelona 1-0 Arsenal # Neymar

Barcelona 1-0 Arsenal # NeymarExclusive Live Sports HD

Posted by Live Sports HD on Wednesday, 16 March 2016

Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ η Άρσεναλ αναζητούσε τους διαδρόμους προς την εστία του Τερ Στέγκεν. Όμως, στο 39' ο Σάντσες δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, μια και η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Λατίνος, το έκανε ο Ελνενί, ο οποίος στο 51' με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, έγραψε το 1-1.

Barcelona 1-1 Arsenal # Super El-Neny

Barcelona 1-1 Arsenal # Super El-NenyExclusive Live Sports HD

Η αντίδραση των Καταλανών ήταν άμεση. Ο Μέσι στο 56' απείλησε τον Οσπίνα, αλλά ο τελευταίος βγήκε... νικητής, όμως, δεν έγινε και το ίδιο και στο 65ο λεπτό, όταν ο Σουάρες πήρε την μπαλιά από τον Ινιέστα και με εξαιρετικό εναέριο σουτ, από το ύψος της περιοχής, έγραψε το 2-1.

Barcelona 2-1 Arsenal # Super Suarez

Barcelona 2-1 Arsenal # Super SuarezExclusive Live Sports HD

Ωστόσο, οι Λονδρέζοι δεν... παράτησαν τον αγώνα και θέλησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως, στο 80' ο Τερ Στέγκεν έκανε εξαιρετική επέμβαση στο φάουλ του Σάντσες και στο 88' ήταν η... ώρα του Μέσι να... δράσει, όταν πήρε την μπάλα από το λάθος του Γκάμπριελ και με ωραίο πλασέ, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Οσπίνα για το τελικό 3-1.

Barcelona 3-1 Arsneal # Super Messi

Barcelona 3-1 Arsneal # Super Messi Exclusive Live Sports HD

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Μασεράνο, Ματιέ, Άλμπα, Μπούσκετς, Ινιέστα (72' Σέρχι Ρομπέρτο), Ράκιτιτς (77' Αρντά Τουράν), Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ.

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Οσπίνα, Μπεγιερίν, Γκάμπριελ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί (45' Κοκελίν), Ελνενί, Εζίλ, Σάντσες, Αϊόμπι (73' Ζιρού), Γουέλμπεκ (73' Γουόλκοτ).

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!