Το ντέρμπι η Γιουβέντους, πρόκριση και για Σίτι!

Η «Γηραιά Κυρία» ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του 4ου ομίλου του Champions League, επικρατώντας 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι, αλλά η μεγάλη νίκη 4-2 της Γκλάντμπαχ επί της Σεβίλλης, έδωσε το «εισιτήριο» και στους «Πολίτες».

Στο Τορίνο, το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι. Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός, με τις δύο ομάδες να δείξουν διάθεση για να πάρουν τη νίκη που θα τους έφερνε στην κορυφή του γκρουπ και κατ’ επέκταση στην πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Μεγάλη νικήτρια ήταν η Γιουβέντους, καθώς με τέρμα του Μάντζουκιτς στο 18ο λεπτό, πήρε τη νίκη 1-0.

Πάντως, παρά την ήττα, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, καθώς την ίδια ώρα, η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στο Champions League, επικρατώντας 4-2 της Σεβίλλης.

Γιουβέντους: Μπουφόν Κιελίνι, Σάντρο (78' Εβρά), Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Λιχτστάινερ, Μαρκίσιο, Πογκμπά, Στουράρο, Μάντζουκιτς (55' Μοράτα), Ντιμπάλα (82' Κουαδράδο).

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ (81' Καμπαγιέρο), Σανιά, Κλισί, Ντεμιτσέλις, Οταμέντι, Φερνάντο, Νάβας, Ντε Μπρούινε, Φερναντίνιο (60 Ντελφ), Τουρέ, Αγουέρο (69' Στέρλινγκ).

Γερμανικό… προβάδισμα για Europa League

Ιστορική ήταν η βραδιά για την Μπορούσια, καθώς πέτυχε την πρώτη της νίκη στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, 4-2 επί της Σεβίλλη, ενήργησε για… λογαριασμό των «Πολιτών», ενώ απέκτησε προβάδισμα για την 3η θέση και την πρόκριση στο Europa League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Στιντλ και στο 68’ ο Τζόνσον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, ο Ράφαελ έκανε το 3-0, αλλά στο 82’ ο Βιτόλο μείωσε 3-1. Όμως, στο επόμενο λεπτό, ο Στιντλ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-1 για τους Γερμανούς, αλλά ο Μπανέγκα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Κρίστενσεν, Βεντ, Τζόνσον (87' Ελβέντι), Κορμπ, Νορτβέιτ, Νταχούντ (79' Σουλτς), Στιντλ, Τραορέ (13' Ντρμιτς), Τσάκα, Ράφαελ

Σεβίλλη: Ρίκο, Τρεμουλινάς, Ραμί, Κολοτζιέτζακ, Κόκε (83' Μαριάνο), Κριχόβιακ, Κρον-Ντέλι (64' Ενζονζί), Μπανέγκα, Βιτόλο, Κονοπλιάνκα, Γκαμεϊρό (76' Γιορέντε).