«Δραπέτευσε» με το «Χ» η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίωρο από την Αστάνα, ωστόσο κατάφερε με δύο γκολ του Ραούλ Χιμένες να «αποδράσει» με το βαθμό της ισοπαλίας.

Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα είχαμε στο παιχνίδι της Αστάνα με τη Μπενφίκα στο καζακστάν, με τους γηπεδούχους να είναι «καυτοί» στο ξεκίνημα και να προηγούνται στο 19' με τον Τουμασί και να διπλασιάζουν τα τέρματά τους με τον Άνισιτς στο 31'.

Οι Πορτογάλοι όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν πριν λήξει το ημίχρονο με τον Ραούλ Χιμένες. Το γκολ αυτό άλλαξε την πορεία του αγώνα με τους «αετούς» να ισοφαρίζουν στο 72' με τον Χιμένες και να πιέζουν για τη νίκη. Τελικά δεν τα κατάφεραν και περιμένουν πλέον το αποτέλεσμα Ατλέτικο-Γαλατά για να κλείσουν θέση στην επόμενη φάση.

Αστάνα: Έρικ, Άνισιτς, Ίλιτς, Ποστνίκοφ, Σομκο, Μαξίμοβιτς, Κετεβοάμα (87' Ζούκοφ), Μουζίκοφ, Κάνιας, Τουμάσι (90+1' Ντεντέτσκο), Καμπανάνγκα (84' Σέτκιν)

Μπενφίκα: Σέσαρ, Λόπες, Ελισέου, Σίλβιο (65' Αλμέιδα), Ζαρντέλ, Σάμαρης (65' Ταλίσκα), Σάντσες, Χιμένες, Ζόνας (80' Κριστάντε), Γκέδες, Πίτσι

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!