«Άλωσε» το Άμστερνταμ η Ραπίντ!

Απίστευτη νίκη-πρόκριση με 3-2 για τους «πράσινους» της Αυστρίας που ισοφαρίστηκαν αλλά νίκησαν τον Άγιαξ και είναι στα πλέι-οφ του Champions League!

Πολύ σκληρή για να… πεθάνει αποδείχθηκε στην Ολλανδία η Ραπίντ Βιέννης το βράδυ της Τρίτης και νικώντας 3-2 τον Άγιαξ στην «Άμστερνταμ Αρένα» πανηγύρισε επική πρόκριση στα πλέι-οφ του Champions League!

Οι «πράσινοι» της Αυστρίας μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι να πάρουν την πρόκριση και με… άγριες διαθέσεις πήραν προβάδισμα στο 12’ με τέρμα του Ρόμπερτς Μπέριτς! Ακολούθησε το τέρμα του Λούις Σάουμπ στο 39’ για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με τη Ραπίντ μπροστά στο σκορ με 2-0 και το σκηνικό του πρώτου αγώνα που ο Άγιαξ ήταν μπροστά με το ίδιο σκορ στην ανάπαυλα άρχισε να επαναλαμβάνεται.

Η… μοίρα έπαιξε με την υπομονή των οπαδών των δυο ομάδων και στην επανάληψη καθώς ο «Αίαντας» κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, όπως είχε κάνει στο πρώτο ματς η Ραπίντ! Στο 52’ ο Αρκάντιους Μίλικ με καταπληκτικό γκολ μείωσε σε 2-1 και στο 72’ ο Γκουντέλι έκανε το 2-2!

Ωστόσο, τη διαφορά συγκριτικά με το πρώτο ματς έκανε ο Σάουμπ καθώς στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης πέτυχε το δεύτερο τέρμα του και χάρισε στη Ραπίντ μια ιστορική πρόκριση!

Ολυμπιακός: Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στην Μπαρτσελόνα - Ταξίδεψε στην Ισπανία ο Ουόκαπ
Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR