Ζενίτ – Μπενφίκα 1-0 (video)

Βήμα πρόκρισης έκανε η Ζενίτ η οποία πήρε σπουδαίας σημασίας νίκη με 1-0 απέναντι στην Μπενφίκα χωρίς να κάνει κάποια εντυπωσιακή εμφάνιση.

Στο επίπεδο του Champions League, αυτό που μετράει δεν είναι η εμφάνιση αλλά το αποτέλεσμα. Κάτι που ισχύει και στην περίπτωση της Ζενίτ η οποία δεν έκανε καθόλου καλό παιχνίδι απέναντι στην Μπενφίκα, ωστόσο πήρε μία σπουδαία νίκη επικρατώντας 1-0 για να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης.

Το πρώτο μέρος δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας καθώς μόνο οι «αετοί» είχαν μία σημαντική ευκαιρία με τον Σάλβιο στο 38’. Στο δεύτερο μέρος οι «αετοί» της Λισαβόνας μπήκαν δυνατά και είχαν τον έλεγχο δείχνοντας πως ήταν αυτοί κοντά στο πρώτο τέρμα.

Παρόλα αυτά στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφτασαν στο γκολ της νίκης στο 79’ με γκολ του Ντάνι. Στις καθυστερήσεις, ο Λουισάο αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έχουν πλέον ως μοναδικό στόχο την πρόκρισή τους στους «32» του Europa League.

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανιούκοφ, Κρισίτο, Λόμπαερτς (23’ Λουίς Νέτο), Γκαράι, Ριαζάντσεφ (64’ Σατόφ), Χάβι Γκαρσία (58’ Φεϊζουλίν), Βίτσελ, Ντάνι, Χουλκ, Ροντόν.
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Λουισάο, Περέιρα, Ζαρντέλ, Αλμέιντα, Σάμαρης (82’ Τζον), Γκαϊτάν, Σάλβιο, Πέρεζ, Λίμα, Ταλίσκα (70’ Ντερλέι).