ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ρόμα 1-1 (video)

Η Ρόμα κρατούσε τη νίκη-πρόκριση στα... πόδια της μέχρι το 93', χάρη σε γκολ του Φραντσέσκο Τότι, αλλά μία σέντρα-σουτ του Βασίλι Μπερεζούτσκι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και όλα είναι ανοικτά στον πέμπτο όμιλο

Οι «Τζιαλορόσι» ήταν άψογα στημένοι στον αγωνιστικό χώρο του «Χίμκι Στάντιουμ» και θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν φύγει με το «τρίποντο», αν δεν υπήρχε στιγμιαία αδράνεια της άμυνάς τους στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διασπάσουν την εξαιρετική ιταλική άμυνα και στο τέλος ο βαθμός της ισοπαλίας πρέπει να τους αφήνει πολύ χαρούμενους αφού διατήρησαν κάποιες ελπίδες πρόκρισης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το «τσουχτερό» κρύο επηρέασε περισσότερο τους παίκτες του Ρούντι Γκαρσία οι οποίοι στα πρώτα λεπτά προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Η επιλογή του Φραντσέσκο Τότι για την κορυφή της επίθεσης, έμοιαζε λανθασμένη, αλλά στην πράξη αποδείχτηκε ότι μόνο τέτοια δεν ήταν. Σε ολόκληρο το πρώτο μέρος ο Ιταλός σούπερ σταρ έμοιαζε εκτός παιχνίδιου, αλλά χρειαζόταν μόνο μία φάση και την κατάλληλη στιγμή για να «χτυπήσε». Αυτή του δόθηκε στο 43' όταν ο Φλορέντσι κέρδισε ένα φάουλ σε εξαιρετικό σημείο. Ο Χολέμπας στήθηκε πίσω από την μπάλα, αλλά ο Τότι ήταν εκείνος που «εκτέλεσε» τον Ακινφέεφ για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά. Με μοναδική διαφορά ότι η Ρόμα παραμέλησε τα επιθετικά της καθήκοντα κι έμοιαζε από το 50' να θέλει να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα, για να βρεθεί «αγκαλιά» με την πρόκριση. Η ΤΣΣΚΑ βγήκε όλη μπροστά και τα κενά που άφηνε πίσω ήταν τεράστια. Στο 78' ο Ιτούρμπε έβγαλε τον Λιάιτς απέναντι στον Ρώσο γκολκίπερ, όμως ο Ακινφέεφ έσωσε με τα πόδια την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Ρόμα θα πανηγύριζε ένα τεράστιο «διπλό», μία σέντρα-σουτ του Βασίλι Μπερεζούτσκι από τα αριστερά πέρασε απ' όλους, ο Μάσιμο Ντε Σάνκτις αιφνιδιάστηκε και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον οι δύο αντίπαλοι έχουν από πέντε βαθμούς με τη Ρόμα να υπερτερεί στην ισοβαθμία. Ωστόσο εκκρεμεί η αναμέτρηση της Σίτι με την Μπάγερν, με τους πρωταθλητές Αγγλίας να έχουν δύο πόντους

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ακινφέεφ, Φερνάντες, Ιγκνασέβιτς, Μπερεζούτσκι, Στσενίκοφ, Τζαγκόεφ, Τσάουνα, Ερεμένκο, Νάτχο, Μούσα, Ντουμπιά

Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Αστόρι, Χολέμπας, Μανωλάς, Ναϊνγκόλαν, Ντε Ρόσι, Κεϊτά, Φλορένζι, Λιάιτς, Τότι, Ζερβινιό