Ζενίτ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2 (video)

Νίκη που σημαίνει και… μισή πρόκριση πήρε η Μπάγερ Λεβερκούζεν η οποία πέρασε από το «Πετρόφσκι» επικρατώντας 2-1 της Ζενίτ.

Το πιο αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στους «16» του Champions League έκανε η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Έχοντας επικρατήσει πριν από δύο εβδομάδες της Ζενίτ με 2-0, ήθελε ακόμα ένα τρίποντο για να γίνει το απόλυτο φαβορί.

Κάνοντας έξυπνο παιχνίδι στο «Πετρόφσκι» πήρε για ακόμα μία φορά τη νίκη, επικρατώντας 2-1 για να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου, θέλοντας απλά ένα βαθμό στα τελευταία της δύο παιχνίδια στους ομίλους για να πάρει την πρόκριση.

Στο πρώτο μέρος η Ζενίτ είχε τον απόλυτο έλεγχο και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κερζάκοφ, ωστόσο η αστοχία του, ήταν αρκετή για να μείνει το παιχνίδι στο ισόπαλο 0-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν σε αυτούς τους ρυθμούς.

Έτσι, η Λεβερκούζεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που δημιουργήθηκαν και έφτασε στη νίκη με 2-1. Στο 68’ μετά από εντυπωσιακή κομπίνα ο Σον έκανε το σουτ από τα 25 μέτρα για να πετύχει ένα σπουδαίο τέρμα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε απέναντι στον Λοντίγκιν και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0 για να «καθαρίσει» το τρίποντο για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στο 89’ με τέρμα του Ροντόν με ωραίο πλασέ.

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανιούκοφ, Κρισίτο, Λόμπαερτς, Γκαράι, Σατόφ (87’ Αρσάβιν), Χάβι Γκαρσία, Βίτσελ, Ντάνι (79’ Ριαζάντσεφ), Χουλκ, Κερζάκοφ (79’ Ροντόν).
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Σπάχιτς, Γεβντάι (65’ Μπένις), Τοπράκ, Ντονατί, Μπέντερ, Καλχανόγλου, Μπελαράμπι, Σον, Κίσλινγκ (91’ Κρούσε), Μπραντ (53’ Ντρμιτς).

{dailymotion}x29bcrz{/dailymotion}

{livechat}1271263{/livechat}

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα