Champions League: Η νύχτα των ρεκόρ (video+photos)

Ιστορία γράφτηκε στο πρώτο σκέλος της τρίτης αγωνιστικής του Champions League με τα γκολ να... πέφτουν «βροχή» και τα προσωπικά και ομαδικά ρεκόρ να καταρρίπτονται το ένα μετά το άλλο

10365857 675279765950892 702115654619592382 n

Στα οκτώ παιχνίδια που διεξήχθησαν την Τρίτη (21/10), σημειώθηκαν 40 (!) τέρματα. Πρόκειται για μία επίδοση ρεκόρ σε οκτώ αγώνες της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, καθώς σημαίνει ότι κατά μέσο όρο μπήκαν πέντε γκολ σε κάθε αναμέτρηση στην πιο παραγωγική βραδιά όλων των εποχών στο Champions League.

Η Τσέλσι «σκόρπισε» με 6-0 την άτυχη Μάριμπορ και αυτή είναι η μεγαλύτερη -σε εύρος- νίκη των «μπλε» του Λονδίνου στο Champions League.

Τη μεγαλύτερη νίκη της στο τουρνουά πέτυχε και η Σαχτάρ Ντόνετσκ που διέλυσε εκτός έδρας την Μπάτε Μπορίσοφ με 7-0. Πρόκειται για το μεγαλύτερο αποτέλεσμα σε εκτός έδρας ματς του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ παράλληλα είναι και η μεγαλύτερη νίκη των πρωταθλητών Ουκρανίας. Το 0-6 του ημιχρόνου είναι ρεκόρ για ένα ημίχρονο. Αξίζει να σημειωθεί ότι το μεγαλύτερο σκορ είναι το 8-0 της Λίβερπουλ επί της Μπεσίκτας και ακολουθούν τα 7-0 στα παιχνίδια Γιουβέντους-Ολυμπιακός, Αρσεναλ-Σλάβια Πράγας, Ζίλινα-Μαρσέιγ, Βαλένθια-Γκένκ, Μπάγερν-Βασιλεία.

10670241 948465045182221 217826874501002224 n

Η Μπάγερν διέλυσε τη Ρόμα με 7-1, έχοντας πάρει προβάδισμα 5-0 στο ημίχρονο. Αυτή ήταν η δεύτερη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη ομάδας στη διοργάνωση, ενώ αποτελεί και τη δεύτερη μεγαλύτερη των Βαυαρών στο τουρνουά. Για τους «τζιαλορόσι» ήταν η βαρύτερη εντός έδρας ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ισοφάρισαν τη χειρότερη βραδιά τους στη διοργάνωση, καθώς έιχαν χάσει με 7-1 στο «Ολντ Τράφορντ» από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Παράλληλα ο αγώνας έμοιαζε πάρα πολύ με τον ημιτελικό του Μουντιάλ μεταξύ της Βραζιλίας και της Γερμανίας που έληξε με το ίδιο σκορ υπέρ των «Πάντσερ».

luiz adriano

Τα προσωπικά ρεκόρ

Τη δική του «χρυσή» σελίδα στην ιστορία των ρεκόρ του Champions League έγραψε ο Λουίζ Αντριάνο. Ο Βραζιλιάνος στράικερ της Σαχτάρ σημείωσε πέντε από τα εφτά γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας νίκη με 7-0 στο γήπεδο της Μπάτε Μπορίσοφ. Μάλιστα ο Αντριάνο έκανε το πιο γρήγορο «καρέ» τερμάτων σ' έναν αγώνα της διοργάνωσης. Βρήκε δίχτυα σε τέσσερις περιπτώσεις από το 28' μέχρι το 44' και κατάφερε κάτι που δεν έχει ποτέ κανείς, δηλαδή να σκοράρει τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο. Με το πέμπτο του γκολ λίγο πριν τη λήξη, ο Βραζιλιάνος ισοφάρισε την επίδοση του Μέσι ο οποίος είχε πετύχει κάτι ανάλογο στο παρελθόν με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.

983901

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ των Καταλανών, έφτασε με το τέρμα που πέτυχε απέναντι στον Άγιαξ τα 69 στον θεσμό, ισοφαρίζοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών. Ο Ραούλ κρατάει -για λίγο ακόμα- την πρώτη θέση με 71 τέρματα, αλλά δεν πρόκειται να σκοράρει ξανά στη διοργάνωση των «αστέρων» καθώς πλέον θα παίζει στη δεύτερη κατηγορία του πρωταθλήματος των ΗΠΑ και τη Νιου Γιορκ Κόσμος.

ΥΓ. Αξίζει να σημειωθεί ότι την 1η Οκτωβρίου του 1997 είχαν επιτευχθεί 44 γκολ σ' ένα βράδυ για το Champions League, αλλά τότε είχαν διεξαχθεί δώδεκα παιχνίδια! Μάλιστα το μεγαλύτερο σκορ της ημέρας είχε ελληνικό ενδιαφέρον, με τη Ρόζενμποργκ να επικρατεί του Ολυμπιακού με 5-1.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι