Λουντογκόρετς – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (videos)

Με αρκετά δύσκολο τρόπο πήρε τη νίκη η Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1 επί της Λουντογκόρετς έχοντας και το… σπρώξιμο από τη διαιτησία.

Το απόλυτο στα πρώτα της παιχνίδια έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης για οτ Champions League. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι επιβλήθηκε 2-1 της Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία με δύσκολο τρόπο  έχοντας και κάποια ευνοϊκά σφυρίγματα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με εντυπωσιακό τρόπο στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 4’ ο Μαρσελίνιο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στα επόμενα λεπτά η «βασίλισσα» κέρδισε πέναλτι με τον Ρονάλντο να αστοχεί.

Στο 23’ ο Ρονάλντο κέρδισε νέο πέναλτι το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί και ως… αστείο καθώς ο αμυντικός της Λουντογκόρετς δεν έκανε την παράβαση. Ο Πορτογάλος δεν αστόχησε αυτή τη φορά και ισοφάρισε φτάνοντας τα 69 γκολ στο θεσμό.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι σκόραραν με το τέρμα τους να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Τη νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Μπενζεμά στο 77’ όταν απέφυγε το μαρκάρισμα του αντιπάλου του με υποψία φάουλ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Στογιάνοφ, Αλεξάντροφ (83'Μισιντζάν), Μίνεφ, Μότσι, Καϊσαρά, Εσπίνιο (83'Ανιτσέτ), Αμπαλό, Ντιάκοφ, Μαρσελίνιο (70'Βάντερσον), Μπέζιακ.
ΡΕΑΛ Μ.: Κασίγιας, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Αρμπελόα, Μπέιλ, Μόντριτς (73'Κρόος), Ίσκο (76'Χάμες), Ιγιαραμένδι, Ρονάλντο, Τσιτσαρίτο (67'Μπενζεμά)

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»