Μπαρτσελόνα - ΑΠΟΕΛ 1-0 (photos)

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΑΠΟΕΛ στο «Καμπ Νου» στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League και κέρδισε το χειροκρότημα όλων, παρά την ήττα 1-0 από την Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη παρουσιάστηκε διαβασμένη απέναντι στο «συγκρότημα» του Λουίς Ενρίκε και πάλεψε στα… ίσια τους Καταλανούς στην έδρα τους, όμως, ο Ζεράρ Πικέ στο 28’ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Μέσι, έδωσε την ευκαιρία στην «Μπάρτσα» να ξεκινήσει με το… δεξί στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Πάντως, ο ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να είχε «κλέψει» την ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Τζεμπούρ.

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μπάρτρα, Ατριάνο, Ντάνι Άλβες, Τσάβι (61’ Ινιέστα), Σέργκι Ρομπέρτο (79’ Ραφίνια), Σάμπερ, Μέσι, Νεϊμάρ, Ελ Χαντάντι (68’ Ραμίρες).

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πάρντο, Ζοάο Γκιγιέρμε, Καρλάο, Αντωνιάδης, Μάριο Σέρχιο, Τιάγκο Γκόμες (61’ Μαντούκα), Βινίτσιους, Νούνο Μοράις, Αλωνεύτης, Σεριντάν (75’ Τζεμπούρ), Ντε Βινσέντι (79’ Χαραλαμπίδης).

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ