Ντόρτμουντ – Άρσεναλ 2-0 (videos)

Από νωρίς προβάδισμα πήρε η Ντόρτμουντ για τη πρόκριση καθώς στην πρεμιέρα επικράτησε 2-0 της Άρσεναλ.

Την ανωτερότητά της απέναντι στην Άρσεναλ έδειξε η Ντόρτμουντ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, φιλοξένησε τους «κανονιέρηδες» στο «Σίγκναλ Ίντουνα Παρκ» για να πάρει τη νίκη με 2-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, χρειάστηκε μία εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια του Ιμόμπιλε ο οποίος με εξαιρετικό σουτ, άνοιξε το δρόμο της νίκης για τους γηπεδούχους. Από εκεί και πέρα οι «κιτρινόμαυροι» καθάρισαν το ματς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Τότε ο Αουμπαμεγιάνγκ ξεπέρασε και τον Σέζνι για να «γράψει» το τελικό 2-0 και να δώσει έτσι χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας στην αναμέτρηση για τα επόμενα λεπτά.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ (79' Τζόγιτς), Ντουρμ, Κελ (46' Γκίντερ), Μπέντερ, Γκροσρόιτζ, Ιμόμπιλε (86' Ράμος), Μχιταριάν, Αουμπαμεγιάνγκ.
ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Γκιμπς, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Μπεγιερίν, Αρτέτα (77' Ποντόλσκι), Γουίλσιρ, Οζίλ (62' Τσάμπερλεϊν), Ράμσεϊ (62' Καθόρλα), Σάντσες, Γουέλμπεκ

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ