Champions League: Ψυχάρες, ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ

Προβάδισμα πρόκρισης πήραν η ΑΕ Λεμεσού και ο ΑΠΟΕΛ μετά τα πρώτα παιχνίδια με Ζενίτ και Ελσίνκσι αντίστοιχα

Στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» η ΑΕΛ πέτυχε τη νίκη της ημέρας, καθώς παίζοντας με μεγάλο πάθος έκαμψε την αντίσταση της πανάκριβης Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 1-0.

Το «χρυσό» γκολ της κυπριακής ομάδας σημείωσε με κεφαλιά στο 64' ο Γκιγκίεβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ. Πλέον σε μία εβδομάδα οι Κύπριοι θα παίξουν στα ίσα την πρόκριση στη ρωσική πόλη, θέλοντας να ολοκληρώσουν μία τεράστια έκπληξη απέναντι στην ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού Αντρέ Βίλας Μπόας.

Στην πρωτεύουσα της Φινλανδίας, ο αγώνας του ΑΠΟΕΛ με την Ελσίνκι ξεκίνησε με εφιαλτικό τρόπο για το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 χάρη σε ισάριθμα τέρματα του Σάβατζ. Ωστόσο ο Κάντζι αποβλήθηκε στο 48' και η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην.

Μέσα σε τέσσερα λεπτά η ομάδα της Λευκωσίας έφερε το ματς στα ίσα και θα έχει τον πρώτο λόγο στη ρεβάνς του «ΓΣΠ» της Λευκωσίας. Ο Ντε Βινσέντι αρχικά μείωσε στο 70' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα τέσσερα λεπτά αργότερα.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)