Προβάδισμα για Τσέλσι, 1-1 με Γαλατάσαραϊ

Το πρώτο βήμα για να βρεθεί στα προημιτελικά του Champions League έκανε η Τσέλσι που απέσπασε την ισοπαλία με 1-1 από τη Γαλατάσαραϊ στο «Turk Telecom Arena».

Η νοοτροπία του Ζοσέ Μουρίνιο, είναι συγκεκριμένη στα χρόνια των επιτυχιών στην καριέρα του. Η άμυνα πάνω από όλα. Έτσι, κανείς δεν περίμενε μία Τσέλσι να επιτίθεται στην Τουρκία απέναντι στη Γαλατάσαραϊ.

Οι «μπλε» έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα, αποσπώντας την ισοπαλία με 1-1 που τους κάνει φαβορί για να βρεθούν στην επόμενη φάση του Champions League.

Η ομάδα του Λονδίνου έκανε δυνατό… μπάσιμο στο παιχνίδι και αφού είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, προηγήθηκε μόλις στο 9’ όταν ο Αθπιλικουέτα έβγαλε τον Τόρες προ κενής εστίας με τον Ισπανό να μην δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ.

Από εκεί και πέρα, η Τσέλσι έριξε ρυθμούς και προτίμησε να παίξει αμυντικά. Έτσι, η Γαλατά με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού είχε δοκάρι με τον Ντρογκμπά και πέντε λεπτά αργότερα, έφτασε στην ισοφάριση με τέρμα του Σεντού για το τελικό αποτέλεσμα που αφήνει τα πάντα ανοιχτά για τη ρεβάνς.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Άλεξ, Σεντιού, Μπαλτά (46’ Καγιά), Έμπουε, Μέλο, Ινάν, Σνάιντερ, Χαΐροβιτς (31’ Κουρτουλούς), Ντρογκμπά (80’ Μπουλούτ), Γιλμάζ.
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Αζάρ, Βίλιαν, Τόρες (68΄ Ετό), Σούρλε (67΄ Σούρλε).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι