Βήμα πρόκρισης για Ντόρτμουντ, 4-2 τη Ζενίτ

Στα προημιτελικά του Champions League βρίσκεται ουσιαστικά η Ντόρτμουντ μετά τη νίκη της με 4-2 επί της Ζενίτ στη Ρωσία.

Η περυσινή πορεία της Ντόρτμουντ στο Champions League, από μόνη της άφησε υποσχέσεις για τους φίλους της ομάδας. Φέτος, οι «κιτρινόμαυροι» οδεύουν στον ίδιο δρόμο, καθώς για τη φάση των «16» έκαναν το πρώτο βήμα για να βρεθούν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Αυτό γιατί φιλοξενήθηκαν στο «Πετρόφσκι» από τη Ζενίτ για να πάρουν τη νίκη με 4-2 και να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το ξεκίνημα, ήταν ονειρικό για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο είχε πετύχει ήδη δυο τέρματα.

Στο 4’ ο Μκιταριάν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ρόις για να ανοίξει το σκορ, με τον τελευταίο ένα λεπτό αργότερα να κάνει το 2-0 για να δώσει το ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 57’ οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι του θετικού αποτελέσματος, καθώς μείωσαν με τον Σατόφ. Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο Λεβαντόφσκι έκανε το 3-1. Στο 69’ οι γηπεδούχοι ήλπισαν ξανά σε κάτι, καθώς ο Χουλκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 3-2. Άμεσα όμως ξανά, η Ντόρτμουντ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λεβαντόφσκι στο 71’ για το τελικό 4-2.

ΖΕΝΙΤ:Λοντίγκιν, Κρισίτο, Λόμπαερτς, Λουίς Νέτο, Ανιούκοφ (84’ Σμολνίκοφ), Σατόφ, Φεϊζουλίν (84’ Κερζάκοφ), Βίτσελ, Χουλκ, Αρσάβιν (16’ Τίμοστσιουκ), Ροντόν.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαιντερφελερ, Φρίντριχ, Παπασταθόπουλος, Πίστσεκ, Σμέλτσερ, Κελ, Ρόις (85’ Χόφμαν), Σαχίν, Γκρόσγκροϊτς, Λεβαντόφσκι, Μκιταριάν (70’ Αουμπαμεγιάνγκ).