«Καθάρισε» η ΤΣΣΚΑ, 3-2 τη Βικτόρια Πλζεν (video)

Την ανατροπή έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με εύκολο τρόπο απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν επικρατώντας τελικά 3-2 και παίρνοντας προβάδισμα για την 3η θέση του ομίλου.

Με τις Μάντσεστερ Σίτι και Μπάγερν Μονάχου να βρίσκονται στον όμιλο, οι ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Βικτόρια Πλζεν είναι… καταδικασμένες να κυνηγήσουν την 3η θέση της βαθμολογίας. Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι το ακράδαντο φαβορί για αυτό, καθώς επικράτησε στο ουδέτερο «Πετρόφσκι» των πρωταθλητών Τσεχίας με 3-2, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ονειρεμένα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 4’ της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Ραϊτόραλ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν άμεσα να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στο 19’ ο Τόσιτς βρέθηκε στην περιοχή με το σουτ του να κοντράρει και να καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Χόντα βρέθηκε απέναντι στον Κόζατσικ και με εκπληκτικό πλασέ έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρους στην αντίπαλό τους και κατάφεραν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στο 78’ όταν ο Ρέζνικ γύρισε την μπάλα στον Κόζατσικ και εκείνος αντί για κοντρόλ είδε την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι, από εκεί και πέρα, το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Μπάκος μετά από τραγικό λάθος του Ακινφέεβ.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεβ, Ιγκνάσεβιτς, Μπερεζούτσκι, Ναμπάμπκιν, Σενίκοφ, Βέρνμπλουμ, Χόντα, Ζούμπερ (64’ Γκονζάλεζ), Ελμ (73’ Μιλάνοφ), Τόσιτς, Μούσα (89’ Βιτίνιο).
ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ: Κόζατσικ, Χούμπνικ, Ρέζνικ (84’ Πόσπισιλ), Προχάτσκα, Ραϊτοράλ, Χοράβα (76’ Ντούρις), Χορβάτ, Πετρζέλα, Κόβαρικ (70’ Τετσλ), Κολάρ, Μπάκος.

Γιώργος Λυγγερίδης: Αγώνας μπάσκετ στη μνήμη του αστυνομικού - «Χρέος μας να τιμούμε τους ήρωές μας»
Η Μαρίνα Σάττι τραγουδά για πρώτη φορά live το «Ζάρι»
Λανσάρει το δικό του νερό ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Conference League: Τα εισιτήρια του τελικού στην OPAP Arena - Πόσα θα πάρουν οι φιναλίστ