Βόλτα στο Βουκουρέστι η Τσέλσι (video)

Σε περίπατο μετέτρεψε το εκτός έδρας ματς της 2ης αγωνιστικής του Champions League με τη Στεάουα η Τσέλσι, καθώς επικράτησε 4-0 μέσα στο Βουκουρέστι.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έδειξε ποιος είναι το… αφεντικό στο «Σταντιονούλ Γκεντσέα». Μπορεί στο 11’ να αναγκάστηκε ο Πορτογάλος να αποσύρει τον Φερνάντο Τόρες λόγω τραυματισμού, η… πολυτέλεια όμως του να περάσει στη θέση του τον Ετό δεν έφερε διαφοροποιήσεις στο παιχνίδι των «μπλε».

Οι Λονδρέζοι με το… καλημέρα είχαν πάρει ουσιαστικά κεφάλι, αφού μόλις στο 19’ άνοιξε το σκορ με τον Ραμίρεζ, ενώ ένα λεπτό πριν τελειώσει το ημίχρονο το αυτογκόλ του Γκεοργκιέφσκι ήρθε να κάνει ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα για τους «μπλε». Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι έλεγχε το παιχνίδι με τη Στεάουα να μην μπορεί να φτάσει στο γκολ της… επιστροφής στο ματς, την ώρα που ο Ραμίρεζ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 55’ είχε «καθαρίσει» το ματς!

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ήρθε η ώρα του Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος με ένα από τα γνωστά, «ψυχρά», πλασέ του… υπέγραψε το εμφατικό πέρασμα της Τσέλσι από το Βουκουρέστι, το οποίο την έφερε στους τρεις βαθμούς και τη δεύτερη θέση μαζί με τη Βασιλεία, την ώρα που οι Ρουμάνοι παρέμειναν τελευταίοι και χωρίς βαθμό στον πέμπτο όμιλο της διοργάνωσης.

Για λογαριασμό της Στεάουα πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγή κι ο Παντελής Καπετάνος, με τον Έλληνα επιθετικό να μην μπορεί να αλλάξει τη… μοίρα της αναμέτρησης.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ: Ταταρουσάνου, Ζουκάλα, Γκαρντός, Λατοβλέβλιτσι, Γκεοργκιέβσκι (71' Βαρέλα), Φιλίπ, Τανάσε, Στάντσιου, Μπουρτσεάνου, Πόπα (46' Καπετάνος), Πιοβατσάρι (46' τάτου)

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Νταβίντ Λουίζ, Τέρι, Ραμίρεζ, Λάμπαρντ, Μάτα (81' Γουίλιαν), Όσκαρ (79' Αθπιλικουέτα), Σούρλε, Τόρες (11' Ετό)

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά