Διπλό πρόκρισης για Άρσεναλ (video)

Σπουδαίας σημασίας νίκη πήρε η Άρσεναλ στο «Βελοντρόμ» επικρατώντας 2-1 της Μαρσέιγ και κάνοντας βήμα πρόκρισης.

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League έκανε η Άρσεναλ που πέρασε νικηφόρα 2-1 από την έδρα της Μαρσέιγ και το «Βελοντρόμ».

Ο Γουόλκοτ στο 65’ με εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ για τους «κανονιέρηδες» που έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Ράμσεϊ στο 83’ που «έκλεισε» το τρίποντο για την ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγιού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Ν' Κουλού, Μέντες, Μορέλ, Φανί, Ρομάο, Ιμπουλά (79' Τοβέν), Παγέ (73' Τ.Αγιού), Α. Αγιού, Βαλμπουενά (8' Καλιφά), Ζινιάκ.
ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Μερτερζάκερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Φλαμινί (89' Μιγιαΐτσι), Γουίλσιρ, Οζίλ, Γουόλκοτ (78' Μονρεάλ), Ζιρού.