«Καθάρισε» η Νάπολι (video)

Τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Ντόρτμουντ πανηγύρισε η Νάπολι και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της.

Στις λεπτομέρειες θα κριθούν οι δύο ομάδες που θα προκριθούν από τον 6ο όμιλο. Η Νάπολι, έκανε το πρώτο βήμα για να βρεθεί εκεί, καθώς επικράτησε 2-1 της Ντόρτμουντ στο «Σαν Πάολο».

Από πολύ νωρίς οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους, ανοίγοντας το σκορ στο 29’ με τέρμα του Ιγκουαΐν με κεφαλιά. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Γιούργκεν Κλοπ καθώς ήταν έξαλλος με τους διαιτητές. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ήταν η σειρά του Βάιντερφελερ να αποβληθεί, καθώς έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής.

Έτσι, η συνέχεια, ήταν εύκολα για τους γηπεδούχους που «καθάρισαν» το παιχνίδι στο 67’ με τέρμα του Ινσίνιε. Από εκεί και πέρα οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν για να μειώσουν στο 87’ με αυτογκόλ του Ζούνιγκα για να διαμορφωθεί και το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΑΠΟΛΙ:Ρέινα, Μπρίτος, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Καγιεχόν, Χάμσικ (92’ Μέστο), Ζουνίγκα, Μπεχράμι, Ινλέρ, Ιγκουαΐν (78’ Πάντεφ), Ινσίνιε (73’ Μέρτενς).
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντερφελερ, Σούμποτιτς, Χούμελς (46’ Αουμπαμεγιάνγκ)Σμέλτσερ, Μπέντερ, Ρόις, Μπλατζικόφσκι (45’ Λάνγκερακ), Σαχίν, Γκρόσγκροϊτς, Λεβαντόφσκι, Μκιταριάν (76΄ Χόφμαν).

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία