ΠΑΟΚ: Και στην Τούμπα θα γίνει της... πρόκρισης το κάγκελο (video+photos)

Ο ΠΑΟΚ πήρε ισοπαλία 1-1 μέσα στη Γερμανία από τη Σάλκε με γκολάρα του Στοχ και έβαλε γερά θεμέλια για την παρουσία του στους Ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε το εκρηκτικό του ξεκίνημα και η Σάλκε στη συνέχεια ισορρόπησε και στο 32’ μετά από αδράνεια της άμυνας ο Φαρφάν έκανε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» βελτίωσαν την απόδοσή τους και ο Στοχ με εντυπωσιακό σουτ στο 73’ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Χακόμπο στο 80’ με μεγάλη απόκρουση κράτησε το Χ για τον ΠΑΟΚ και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στην άδεια Τούμπα.

Με στόχο το εκτός έδρας γκολ και με την υποστήριξη πολλών φίλων του που βρέθηκαν στο Βέλτινς Αρένα, παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ απέναντι στη Σάλκε. Χωρίς εκπλήξεις στο βασικό σχήμα, οι παίκτες του Χουμπ Στέφενς μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην άμυνα των Γερμανών. Στα πρώτα λεπτά ο «Δικέφαλος του Βορρά» κέρδισε τρία κόρνερ, χωρίς να τα εκμεταλλευτεί, ενώ μετά το πρώτο 10λεπτο η Σάλκε ισορρόπησε και άρχισε να πιέζει.

Οι Γερμανοί είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Λόρενς να κόβει τον Μέγιερ πριν σουτάρει. Στο 32’ όμως η ελληνική άμυνα αδράνησε και δεν έδιωξε τη μπάλα σε διαδοχικά σουτ των Ντράξλερ και Ζάλαϊ, με τον Φαρφάν να πλασάρει και με τη βοήθεια του δοκαριού να σκοράρει για το 1-0. Το γκολ αυτό αποσυντόνισε προς στιγμή τον ΠΑΟΚ, αλλά στο 38’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να απαντήσει, όμως το σουτ του Λούκας πέρασε πάνω από την εστία του Χίλντενμπραντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Στέφενς μπήκαν καλύτερα και προσπάθησαν να κρατήσουν περισσότερο μπάλα στην κατοχή τους. Στο 56’ το σουτ του Λούκας κόντραρε και πέρασε κόρνερ, ενώ ο ίδιος είχε και νέο σουτ στην εξέλιξη της φάσης που κατέληξε στην αγκαλιά του Χίλντενμπραντ. Στο 62’ οι Κάτσε και Αθανασιάδης μπήκαν στο ματς και βοήθησαν στην καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Στο 68’ ο Στοχ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο. Η εξέδρα των φίλων του ΠΑΟΚ είχε αρχίσει να ζεσταίνεται, καθώς η ομάδα ανέβαινε μέσα στο γήπεδο.

Και στο 73’ ο Σλοβάκος σε μια επίδειξη της τεχνικής του και της αξίας του έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της Σάλκε ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 80’ ο Χακόμπο πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα, σε τετ-α-τετ με τον Χέβεντες, κρατώντας τον ΠΑΟΚ στο κόλπο. Στη συνέχεια η Σάλκε πίεζε, αλλά οι παίκτες του Στέφενς αμύνονταν σωστά και φρόντισαν να μην αφήσουν περιθώρια στους Γερμανούς. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα που του επιτρέπει να αισιοδοξεί για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Σάλκε: Χίλντενμπραντ, Χέβεντες, Ουτσίντα, Μάτιπ, Φουχς, Μέγιερ (69’ Κλέμενς), Ντράξλερ, Χέγκερ (78’ Γκορέτσκα), Τζόουνς, Φαρφάν (87’ Πικού), Ζαλάι

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Λίνο, Κίτσιου, Βίτορ, Κατσουράνης, Τζιόλης, Λάζαρ, Λόρενς (62’ Κάτσε), Στοχ, Λούκας (90+1’ Ολίσε), Σαλπιγγίδης (62’ Αθανασιάδης)