Έσπασε την παράδοση με «τριάρα»

Η Ρεάλ Μαρδίτης έσπασε την παράδοση και μετά από έξι χρόνια πέρασε στους «8» του Champions League επικρατώντας της Λυών με 3-0.

Έπρεπε να πάει ο Μουρίνιο στην Μαδρίτη, για να προκριθεί η Ρεάλ στους «8» του Champions League, καθώς τις προηγούμενες έξι(!) χρονιές έφτανε μέχρι τους «16» και αποχαιρετούσε την διοργάνωση. Η «Βασίλισσα» μαζί με την πρόκριση, πήρε και το «αίμα της πίσω» για τον περσινό αποκλεισμό από τους «Λιονέ» και πλέον βάζει πλώρη για τον τελικό που θα γίνει στο «Γουέμπλεϊ». Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μαρσέλο, Μπενζεμά και Ντι Μαρία, ενώ θα μπορούσε να είχε ανεβεί και άλλο το σκορ, αν ο Γιορίς δεν ήταν σε καλή μέρα.

Ο «Special one» παρέταξε την Ρεάλ με το αγαπημένο του 4-2-3-1 και κατάφερε να πάρει από το πρώτο λεπτό τα ηνία του αγώνα χάνοντας μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 5' με τον Γιορίς να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Μαρσέλο. Η Ρεάλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 37΄, με τον Μαρσέλο να περνάει δύο παίκτες και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή να μην δίνει περιθώρια στον Γιορίς να αντιδράσει.

Στην επανάληψη, ο Κλόν Πιέλ πέρασε στην θέση του Μπριάντ τον Γκομίς, προκειμένου να ενισχύσει την γραμμή κρούσης της ομάδας του, όμως αυτό δεν κατέστη δυνατό καθώς ο Κεντίρα μαζί με τον Αλόνσο «έκοβαν και έραβαν» στο κέντρο. Το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε με τον Μπενζεμά στο 66΄ μετά από ωραία ασίστ του Μαρσέλο. Ο πρώην στράικερ της Λυών βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Γιορίς περνώνας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Γάλλου γκολκίπερ, «κλειδώνοντας» παράλληλα την πρόκριση για την ομάδα του. Κάπου εκεί φάνηκε να πέταξαν λευκή πετσέτα οι παίκτες της Λυών και το τρίτο γκολ για τους Μαδριλένους ήρθε στο 77΄ με ωραία «λόμπα» του Ντι Μαρία μετά από ασίστ του Οζίλ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού πατώντας ΕΔΩ.