Ανατροπή του αιώνα η Ντόρτμουντ, συγκίνησε η Γαλατάσαραϊ (videos)

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η Ντόρτμουν επικράτησε 3-2 της Μάλαγα και πήρε μία… επική πρόκριση. Την ίδια ώρα, η Γαλατάσαραϊ επικράτησε 3-2 της Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς αυτό να είναι αρκετό.

Στην ιστορία του ποδοσφαίρου, έχουν γίνει αρκετές ανατροπές που έχουν μείνει αξιομνημόνευτες. Από το βράδυ της Τρίτης όμως, ακόμα μία θα μείνει για αρκετά χρόνια χαραγμένη για τους ποδοσφαιρόφιλους της Ευρώπης.

Με τη Μάλαγα να προηγείται 2-1 με τέρματα των Χοακίν (25’) και Ελισέου (82’), της Ντόρτμουντ η οποία είχε ισοφαρίσει με τον Λεβαντόφσκι στο 40΄, όλα έδειχναν πως οι Ανδαλουσιανοί θα έπαιρναν και την πρόκριση. Παρόλα αυτά, δύο τέρματα στις καθυστερήσεις για τους «κιτρινόμαυρους» έφεραν την επική ανατροπή. Ο Ρόις στο 91΄ισοφάρισε για να έρθει ο Σαντάνα στο 93’ να κάνει το 3-2 και να της δώσει  μία τεράστια πρόκριση!

Στο άλλο παιχνίδι, η Γαλατάσαραϊ έκανε συγκινητική προσπάθεια απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας 3-2. Ο Ρονάλντο μόλις στο 8΄ άνοιξε το σκορ για τους Μαδριλένους, ωστόσο στην επανάληψη η «τσιμπ μπομ» μπήκε εντυπωσιακά. Στο 57’ ο Έμπουε με δυνατό σουτ, ισοφάρισε σε 1-1 για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Σνάιντερ (71’) και Ντρογκμπά (72’) για το 3-1. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Ρονάλντο έκανε το τελικό 3-2, πετυχαίνοντας για 20ο διαδοχικό παιχνίδι του Champions League γκολ.