Προβάδισμα πρόκρισης για Μπαρτσελόνα και Μπάγερν

Σκορ πρόκρισης πήραν Μπαρτσελόνα και Μπάγερν. Οι Καταλανοί προδόθηκαν από τον Βαλντέζ για να πάρουν το ισόπαλο 2-2 την ώρα που οι Βαυαροί επικράτησαν άνετα 2-0 της Γιουβέντους.

Εντυπωσιακό αναμενόταν το παιχνίδι στο Παρίσι, όπου η Παρί Σεν Ζερμέν φιλοξενούσε την Μπαρτσελόνα. Οι προσδοκίες ήταν μεγάλες και επιβεβαιώθηκαν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς οι δύο ομάδες προσέφεραν υψηλό θέαμα, με τους Καταλανούς να αποσπούν το ισόπαλο 2-2 και  να παίρνουν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.

Οι πρωτευουσιάνοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν τρεις φορές στο πρώτο 20λεπτο με τους Λαβέτσι και Ιμπραΐμοβιτς, χωρίς επιτυχία.  Κάτι που πλήρωσαν καθώς ο Μέσι στο 38’ βρέθηκε απέναντι στον Σιρίγκου και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ πετυχαίνοντας ακόμα ένα ρεκόρ, καθώς έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του θεσμού που πετυχαίνει γκολ σε 20 διαφορετικές πόλεις, ξεπερνώντας τον Ραούλ.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος υπήρξαν ελάχιστα πράγματα για να ξεσπάσουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο τέταρτο. Συγκεκριμένα στο 79’ ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς από θέση οφσάιντ, ισοφάρισε, χωρίς το γκολ του να ακυρωθεί.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Αλέξις κέρδισε πέναλτι από τον Σιρίγκου, με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Τσάβι ο οποίος πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα στο φετινό Champions League έδειχνε να οδηγεί την Παρί στην πρώτη της εντός έδρας ήττα στην Ευρώπη ύστερα από 23 παιχνίδια. Παρόλα αυτά, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, αρκούσε ένα παιδαριώδες λάθος του Βίκτορ Βαλντέζ για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2.

Στη Βαυαρία, η Μπάγερν Μονάχου έκανε εξαιρετική εμφάνιση, όπου απέναντι στη Γιουβέντους έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο για να πάρει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης επικρατώντας 2-0.

Η καλή ημέρα φάνηκε από το… καλημέρα για τους Βαυαρούς, καθώς στα 26 δευτερόλεπτα, ο Αλάμπα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή για να ανοίξει το σκορ και να δώσει προβάδισμα στην Μπάγερν Μονάχου.

Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιούπ Χάινκες έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και δεν απειλήθηκε ούτε λίγο από τη «γηραιά κυρία» χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα που θα «καθάριζε» από νωρίς.

Στο δεύτερο μέρος, δεν υπήρξε κάτι διαφορετικό από τις δύο ομάδες με την Μπάγερν να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού και να βρίσκεται πιο κοντά στο δεύτερο τέρμα. Αυτό, ήρθε στο 63΄ όταν ο Μάντζουκιτς από θέση οφσάιντ, έδωσε έτοιμο γκολ στον Μίλερ ο οποίος προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο όπως όλα δείχνουν θα δώσει και την πρόκριση στην ομάδα του.