Μεγάλη Μπάρτσα, διέλυσε τη Μίλαν!

Θρίαμβος για την Μπαρτσελόνα η οποία διέλυσε τη Μίλαν 4-0 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση. Μεγάλη νίκη και για τη Γαλατάσαραϊ με 3-2 επί της Σάλκε στη Γερμανία!

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο «Καμπ Νου» εκεί όπου η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε τη Μίλαν με στόχο να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League μετά την ήττα της με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι.

Η αισιοδοξία δεν ήταν μεγάλη για τους Καταλανούς, καθώς γενικά το τελευταίο διάστημα δεν έπειθαν με τις εμφανίσεις τους. Παρόλα αυτά, στα… δύσκολα ο Λιονέλ Μέσι το πήρε πατριωτικά και ήταν αυτός που με δύο γκολ οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη ανατροπή με 4-0.

Στο άλλο παιχνίδι η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 3-2 και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Champions League. Η Σάλκε προηγήθηκε νωρίς, ωστόσο μέχρι το ημίχρονο οι Τούρκοι είχαν ανατρέψει κάνοντας το 2-1 υπέρ τους και το σημαντικότερο βήμα για την πρόκριση. Οι "μπλε" ισοφάρισαν με τον Μπαστός, αλλά στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα για το τελικό 3-2.