«Καθάρισε» ο Λαβέτσι για Παρί Σεν Ζερμέν, 1-1 με Βαλένθια (videos)

Η νίκη του πρώτου αγώνα για την Παρί Σεν Ζερμέν ήταν αρκετή για να της δώσει και την πρόκριση μετά το ισόπαλο 1-1 απέναντι στη Βαλένθια στο Παρίσι.

Τρία λεπτά, ήταν αρκετά για την Παρί Σεν Ζερμέν στο πρώτο της παιχνίδι με τη Βαλένθια για να… καταστρέψει όλη της την προσπάθεια. Στις καθυστερήσεις είδε την αντίπαλό της να μειώνει σε 2-1, ενώ λίγο αργότερα ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς έβλεπε την απευθείας κόκκινη κάρτα που θα τον άφηνε εκτός από τη ρεβάνς.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, λίγο έλειψε να πληρώσει το ολιγόλεπτο black out που υπέστη στο πρώτο παιχνίδι, ωστόσο παίρνοντας την ισοπαλία με 1-1 στο «Παρκ ντε Πρενς» πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά για πρώτη φορά ύστερα από 18 χρόνια.

Οι «νυχτερίδες» στο πρώτο ημίχρονο δεν ρίσκαραν και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν κάποια από τις ευκαιρίες που θα τους παρουσιαζόντουσαν. Με το σκορ να είναι στο 0-0 στο πρώτο μέρος, ο Ερνέστο Βαλβέρδε αναγκάστηκε να ρισκάρει στην επανάληψη και εν μέρει δικαιώθηκε.

Στο 55’ ο Ζόνας με εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους που ήθελαν ακόμα ένα τέρμα για την πρόκριση. Στο 66’ όμως, ο Λαβέτσι με διπλή ενέργεια ισοφάρισε και ουσιαστικά έδωσε και την πρόκριση στην ομάδα του, δείχνοντας πως μπορεί να αντικαταστήσει τον Σουηδό αστέρα.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Σιρίγκου, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Μάξγουελ, Ζαλέ (27’ Φαν ντερ Βιλ), Ματουϊντί, Σαντόμ, Παστόρε, Τιάγκο Μότα (58’ Γκαμέιρο), Λούκας (83’ Σακό), Λαβέτσι.
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Γκουαΐτά, Σισοκό, Μπαραγκάν, Βίκτορ Ρουίζ, Ματιέ, Αλμπέλδα (46’ Μπανέγα), Φεγκουλί (63’ Πιάτι), Παρέχο, Κόστα, Ζόνας, Σολδάδο.