Μπά(ρ)τσα και φέτος...

Όπως και πέρυσι η Μπαρτσελόνα άφησε εκτός Champions League την Άρσεναλ επικρατώντας δίκαια με 3-1.

Με το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού στο «Έμιρατς» να λήγει με νικήτρια την Άρσεναλ με 2-1, στη μάχη του «Καμπ Νου» όλα ήταν ανοιχτά. Η επιλογή του Αρσέν Βενγκέρ ήταν να προσεγγίσει αμυντικά την αναμέτρηση, έτσι ώστε να μπορέσει να «κλέψει» το παιχνίδι. Κάτι τέτοιο ωστόσο δεν έγινε, καθώς οι Καταλανοί επικράτησαν με 3-1, δείχνοντας τον λόγο για τον οποίο είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Ενδεικτικό της ανωτερότητας της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα, ήταν το γεγονός ότι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της Άρσεναλ, ήταν ο τερματοφύλακάς της, Μάνουελ Αλμούνια. Ο Ισπανός γκολκίπερ, σταμάτησε τουλάχιστον τέσσερις φορές τους «μπλαουγκράνα» σε τετ α τετ.

Το σκορ για τους γηπεδούχους «άνοιξε» ο Λιονέλ Μέσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Σεσκ Φάμπρεγας στην πρώτη του αναμέτρηση στο συγκεκριμένο γήπεδο, έκανε τραγικό λάθος έξω από την περιοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον Ινιέστα να πασάρει στον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-0.

Ωστόσο με το ξεκίνημα της επανάληψης ξεκίνησαν και οι ανατροπές στο παιχνίδι. Στο 48’ μετά από κόρνερ του Νασρί, ο Μπουσκέτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στους «κανονιέρηδες».

Στο 56’ ωστόσο ο «ήρωας» του παιχνιδιού του Λονδίνου, Ρόμπιν Φαν Πέρσι, μετά από ανόητη ενέργεια δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν η Μπαρτσελόνα να «σφυροκοπήσει» την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ και να δώσει την ευκαιρία σε διάστημα δύο λεπτών να πετύχει ακόμα δύο τέρματα και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Τσάβι στο 69’ σε ένα από τα πολλά τετ α τετ της Μπαρτσελόνα, δεν λάθεψε, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πέδρο κέρδισε το πέναλτι που έδωσε την ευκαιρία στον Μέσι να φτάσει στα 46 τέρματα σε 47 εμφανίσεις.

Βέβαια όλα θα μπορούσαν να είχαν διαφορετική εξέλιξη αν στις καθυστερήσεις ο  Μπέντνερ δεν έχανε το κοντρόλ μπροστά από τον Βαλντές και κατάφερνε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των «μπλαουγκράνα».