Άγιαξ από τα παλιά, 3-1 τη Σίτι! (video)

Μεγάλη ανατροπή έκανε ο Άγιαξ ο οποίος επιβλήθηκε 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι στην «Άμστερνταμ Αρένα» και μπήξε δυνατά στη «μάχη» της πρόκρισης.

Η πιο αδύναμη φαινομενικά ομάδα του 4ου ομίλου είναι ο Άγιαξ, ωστόσο η ομάδα της Ολλανδίας για την 3η αγωνιστική έδειξε σημάδια της μεγάλης ομάδας του παρελθόντος που μπορούσε να επικρατήσει απέναντι στον οποιονδήποτε.

Απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, έκανε μεγάλη ανατροπή επικρατώντας 3-1 και μπήκε ξανά στη διεκδίκησης της πρόκρισης. Από την πλευρά της, η Σίτι έδειξε πως θέλει πολλά ακόμα για να μπορεί να θεωρηθεί μεγάλη ομάδα της Ευρώπης καθώς παραμένει χωρίς νίκη στα πρώτα της τρία παιχνίδια.

Ο Σαμίρ Νασρί στο 22’ με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες»,  ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Άγιαξ με ωραίο σουτ του Ντε Γιόνγκ ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά και έτσι κατάφερε να φτάσουν στην ανατροπή και τη νίκη με 3-1. Ο Μοϊστάντερ στο 57’ με κεφαλιά έκανε το 2-1 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Έρικσεν στο 68’ που έδωσε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

ΑΓΙΑΞ: Βέρμεερ, Άλντερβεϊρελντ, Μοϊσάντερ, Μπλιντ, Φαν Ριν, Πόουλσεν, Έρικσεν, Ντε Γιόνγκ, Σόνε, Σάνα (74’ Ενό), Μπάμπελ.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ (63’ Κολάροφ), Κλισί, Μίλνερ (78’ Μπαλοτέλι), Νασρί, Μπάρι (71’ Τέβεζ), Τούρε, Τζέκο, Αγκουέρο.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους