Μπαρτσελόνα – Σέλτικ: Δεν αρκούσε ο Σαμαράς για το… μπαμ (video)

Το τέρμα του Γιώργου Σαμαρά δεν ήταν αρκετό για να δώσει το θετικό αποτέλεσμα στη Σέλτικ στο «Καμπ Νου» με τους Σκοτσέζους να λυγίζουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάνοντας 2-1.

Μόλις μία φορά έχει καταφέρει τα τελευταία χρόνια να βρεθεί στους «16» του Champions League η Σέλτικ η οποία αναζητούσε αγωνιωδώς τη διάκριση στη μεγάλη αυτή διοργάνωση. Παρόλα αυτά, σπάνια κατάφερνε να διεκδικήσει με σημαντικές πιθανότητες το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Φέτος όμως, με τον Γιώργο Σαμαρά να είναι ο ηγέτης της ομάδας του Νιλ Λένον όλα είναι πιθανά για τους «Κέλτες». Ο Έλληνας επιθετικός, μετά το γκολ νίκης επί της Σπαρτάκ Μόσχας πριν από τρεις εβδομάδες, άνοιξε το δρόμο για θετικό αποτέλεσμα και στο «Καμπ Νου» καθώς στο 18’ με κεφαλιά και τη βοήθεια του Μασεράνο άνοιξε το σκορ και έγινε ο τρίτος Έλληνας σκόρερ στο συγκεκριμένο γήπεδο σε όλες τις διοργανώσεις και δεύτερος σε ό,τι αφορά αυτές της Ευρώπης.

Ο Έλληνας επιθετικός στο 43’ πάτησε άσχημα στο έδαφος και αποχώρησε ως τραυματίας. Δύο λεπτά αργότερα οι Καταλανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν άλλαξαν εντυπωσιακά την μπάλα με τον Ινιέστα να τη στέλνει στα δίχτυα. Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι Σκοτσέζοι θα έπαιρναν μία σημαντική ισοπαλία, ήρθε ο Ζόρντι Άλμπα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να δώσει τη νίκη στους Καταλανούς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Μασεράνο, Μπάρτρα, Ζόρντι Άλμπα, Αντριάνο, Τσάβι, Ινιέστα, Σονγκ, Αλέξις (80’ Βίγια), Μέσι, Πέδρο (76’ Τέγιο)
ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Ιζαγκουάιρ, Άμπροουζ, Γουίλσον, Μούλγκρου (76’ Καγιάλ), Λούστιγκ, Μπράουν (63’ Κόμονς), Λέντλεϊ, Βανιάμα, Σαμαράς (43’ Φόρεστ), Χούπερ.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ