Ανατροπή με Σαμαρά για Σέλτικ! (video)

Μεγάλη νίκη πήρε η Σέλτικ στο «Λουζνίκι» επί της Σπαρτάκ Μόσχας με τον Γιώργο Σαμαρά να διαμορφώνει το τελικό 3-2 στις καθυστερήσεις.

Δυνατά στη «μάχη» της πρόκρισης στους «16» του Champions League  μπήκε η Σέλτικ. Μετά την ισοπαλία της εντός έδρας με την Μπενφίκα στο «Σέλτικ Παρκ» ήθελε μόνο τη νίκη επί της Σπαρτάκ Μόσχας στη Ρωσία για να μπορέσει να παραμείνει ζωντανή.

Με ηγέτη τον Γιώργο Σαμαρά, η ομάδα του Νιλ Λένον πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Οι «Κέλτες» ξεκίνησαν εντυπωσιακά και στην πρώτη τους ευκαιρία στο 12’ με τέρμα του Χούπερ προηγήθηκαν στο σκορ.

Στη συνέχεια, είχαν ακυρωθέν γκολ – ορθώς – με τον Χούπερ. Από εκεί και πέρα, η Σπαρτάκ, πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στην ανατροπή. Ο Εμενίκε στο 41΄προ κενής ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να κάνει το 2-1 στο 49’.

Η φάση που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση συνέβη στο 63’ όταν ο Ινσαουράλδε αποβλήθηκε. Έτσι ήταν θέμα χρόνου να φτάσει η Σέλτικ στην ισοφάριση και αυτό έγινε στο 71’ με αυτογκόλ του Κομπάροφ. Όλα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, όταν ο Γιώργος Σαμαράς με την επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους ως βασικός, με καταπληκτική κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-2 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: Πεσιάκοφ, Παρέχα, Μακέεφ, Ντε Ζέου (66’ Μπριζγκάλοφ), Ράφαελ Καριόκα, Κάλστρο, Κομπάροφ, Άρι (87’ Κοζλόφ), Εμενίκε, ΜακΓκίντι (76’ Ντζούμπα)
ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Ιζαγκουάιρ, Άμπροουζ, Γουίλσον, Λούστιγκ, Μπράουν, Κόμονς, Μούλγκρου (80’ Λέντλεϊ), Σαμαράς, Χούπερ, Βανιάμα (70’ Φόρεστ)