Ρόμπεν: «Έχουμε μεγάλο πλεονέκτημα»

Ο Άριεν Ρόμπεν αισθάνεται «πραγματικά ικανοποιημένος» μετά τη νίκη της Μπάγερν Μονάχου με 2-0 επί της Μαρσέιγ, η οποία δίνει στην ομάδα του «μεγάλο πλεονέκτημα» για την πρόκριση…

Ο Ολλανδός εξτρέμ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη χθεσινή (28/03) νίκη των Βαυαρών μέσα στο «Βελοντρόμ», καθώς «έφτιαξε» το πρώτο γκολ για τον Μάριο Γκόμεζ λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ πέτυχε ο ίδιος το δεύτερο το 69’, μετά από τρομερό «ένα – δυο» με τον Τόμας Μίλερ.

Έτσι λοιπόν, ο Ρόμπεν παρουσιάστηκε αισιόδοξος αναφορικά με το μέλλον της Μπάγερν Μονάχου στην διοργάνωση. «Μπορούμε να είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι. Αν κερδίσεις 2-0 εκτός έδρας στα προημιτελικά του Champions League, μπορείς να είσαι χαρούμενος. Κάναμε ένα μεγάλο βήμα για την πρόκρισή μας, τα δυο γκολ είναι μεγάλο πλεονέκτημα», είπε αρχικά ο 28χρονος άσος.

Και πρόσθεσε: «Τώρα, πρέπει να έρθουν στο Μόναχο και να σκοράρουν δυο φορές. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό, αλλά θα μπούμε στο ματς με πολλή αυτοπεποίθηση. Δεν θέλω να μιλήσω για τα ημιτελικά πάρα πολύ, γιατί πρέπει να σεβαστούμε τον αντίπαλό μας. Υπάρχουν άλλα 90 λεπτά να παίξουμε και πρέπει να «καθαρίσουμε» την πρόκριση, πρώτα απ’ όλα».