Τσέλσι πας Καλ(ου)ά!

Πλώρη για τα ημιτελικά του Champions League έβαλε η Τσέλσι, η οποία χάρις σε ένα τέρμα του Σάλομον Καλού στο 75΄, απέδρασε με το 0-1 από το «Ντα Λουζ»… κόβοντας τα νύχια των «αετών» της Μπενφίκα!

Με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς παρατάχθηκε η Τσέλσι στον αγωνιστικό χώρο, προσφέροντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στους γηπεδούχους, οι οποίοι -  χωρίς Πορτογάλο στην αρχική τους σύνθεση (η μοναδική από τις τέσσερις που αγωνίστηκαν σήμερα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση!) - έλεγξαν το ρυθμό τα πρώτα λεπτά,  δίχως ωστόσο να καταφέρουν να βρουν το… μονοπάτι προς την εστία του Τσεχ που αρκέστηκε σε ρόλο θεατή.

Παρόλα αυτά, όσο «έγραφε» το χρονόμετρο, οι «μπλε» κέρδιζαν  μέτρα στο χορτάρι, ισορροπώντας την αναμέτρηση, στην οποία ωστόσο εξακολουθούσε να μην δημιουργείται υποψία… ευκαιρίας, από τη στιγμή κυρίως που οι Λονδρέζοι εμφανίστηκαν καλά διαβασμένοι, γνωρίζοντας πως το 67% (ποσοστό ρεκόρ) των τερμάτων που έχει πετύχει η Μπενφίκα στο φετινό Champions League ήταν πριν την ανάπαυλα!

Όταν δε και τα μακρινά σουτ με τα οποία προσπάθησαν να απειλήσουν οι «αετοί», είτε επιβεβαίωναν τη σταθερότητα του Τσεχ, είτε χάνονταν στην… εξέδρα, ενώ και ο Καρντόζο στο 19΄ πέταξε στα… σκουπίδια (άουτ) την καλύτερη ευκαιρία που δημιούργησε ο ίδιος (κατέβασε εξαιρετικά με το στήθος πριν πιάσει το γυριστό σουτ), με τον Γκαϊτάν να βάζει και αυτός το… ποδαράκι του (εξαιρετική βαθιά μπαλιά), οι φιλοξενούμενοι κράτησαν ξεκούραστα ανέπαφη την εστία τους.

Σαν να μην έφθανε αυτό, οι «μπλε» λίγο έλειψαν να υποχρεώσουν τον Ντι Ματέο, ο οποίος παρακολουθούσε ικανοποιημένος από τον πάγκο, να πανηγυρίσει κιόλας, ωστόσο ο Τόρες στο 39΄, αφού ταλαιπώρησε τους αντίπαλους αμυντικούς, ταλαιπώρησε και την μπάλα, στέλνοντάς την ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση, πριν δικαιολογήσει το… παντεσπάνι του για το πρώτο ημίχρονο ο Μοράες, διώχνοντας με τα… νύχια σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Μεϊρέλες λίγο έξω από την περιοχή!

Με την έξοδο από τα… ντουζ, οι «αετοί» της Λισσαβόνας μπήκαν αποφασισμένοι να τσιμπήσουν και πιάνοντας με τα… νύχια τους Άγγλους, λίγο έλειψε να επιβεβαιώσουν το υπόλοιπο 37%, ωστόσο μία ο Νταβίντ Λουίζ που βρέθηκε στη σωστή θέση (σχεδόν πάνω στη γραμμή) τη σωστή στιγμή (48΄), διώχνοντας τη βολίδα του Καρντόζο μέσα από την περιοχή, μία ο Τσεχ τον οποίο υποχρέωσε στην επέμβαση του αγώνα ο Ζαρντέλ με καρφωτή κεφαλιά στο 67΄, τους άφησαν… νηστικούς!

Από τη στιγμή όμως που η συνωμοσία του Αρτούρ με το δεξί του δοκάρι στο πλασέ του Μάτα, ο οποίος βγήκε απέναντί του (έφυγε ωστόσο πολύ πλάγια) με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (και λίγα δευτερόλεπτα μετά τα δικαιολογημένα παράπονα των γηπεδούχων για χέρι εντός περιοχής του Τέρι σε σέντρα του Μάξι Περέιρα) δεν λειτούργησε σαν ξυπνητήρι, ο Καλού, ένα τέταρτο αργότερα, έκανε πράξη την… απειλή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, μετά από «κέρασμα» του Τόρες από τα δεξιά!

Αν αναλογιστεί μάλιστα κανείς πως οι Πορτογάλοι εναπόθεσαν τις ελπίδες τους να πάρουν έστω και την ισοπαλία σε… αντίπαλο  και συγκεκριμένα στον Κόουλ, ο οποίος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων , λίγο έλειψε να βρει τα λάθος δίχτυα (μετά από σουτ του Μάξι Περέιρα), καθώς αδυνατούσαν να προκαλέσουν «ρήγμα» στο ανθρώπινο τοίχος που είχαν χτίσει οι ποδοσφαιριστές της Τσέλσι μπροστά από την εστία τους, το «άσφαιρο» - μετά από 21 αγώνες φέτος μπροστά στο κοινό τους - ήρθε μάλλον φυσιολογικά και πλέον καλούνται να κάνουν την υπέρβαση στο «Στάμφορντ Μπριτζ»!

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Μπενφίκα – Τσέλσι

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι