Με σούπερ Γκόμεζ, 7-0 η Μπάγερν Μονάχου

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Μπάγερν Μονάχου στην «Αλιάντς Αρένα» η οποία διέλυσε 7-0 τη Βασιλεία και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

Ο βασικός φετινός στόχος της Μπάγερν Μονάχου, είναι να βρεθεί στον τελικό του Champions League καθώς θα φιλοξενηθεί στην «Αλιάντς Αρένα» και θέλει να είναι αυτή η οικοδέσποινά του.

Οι Βαυαροί έκαναν ένα σημαντικό βήμα για να φτάσουν ακόμα πιο κοντά στην επιτυχία, καθώς διέλυσαν με 7-0 τη Βασιλεία και προκρίθηκαν στους «8» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.

Ο τεχνικός της Βασιλείας, Φόγκελ τόνιζε πριν από το παιχνίδι  ότι τα επτά τέρματα που πέτυχαν οι Βαυαροί άπέναντι στη Χόφενχαϊμ δεν τον φόβισαν… Και όμως, η ομάδα του Γιούπ Χάινκες έκανε κάτι ανάλογο επικρατώντας 7-0 και κάνοντας ρεκόρ αποτελεσμάτων σε φάση των νοκ-άουτ παιχνιδιών στην ιστορία της διοργάνωσης, καταρρίπτοντας το δικό της, 7-1 απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, ήταν ο Μάριο Γκόμεζ που σημείωσε τέσσερα τέρματα. Στο 10’ ο Ρόμπεν άνοιξε το σκορ, μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα των Ελβετών. Από εκεί και πέρα, όλα τελείωσαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μέλερ στο 42’ με κοντινή προβολή έκανε το 2-0, ενώ ο Γκόμεζ στο 44’ προ κενής εστίας έκανε το 3-0.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε τίποτα με τους Γερμανούς να παραμένουν εντυπωσιακοί. Στο 50’ ο Γκόμεζ έκανε το 4-0, ενώ ο ίδιος παίκτης, δέκα λεπτά αργότερα με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0. Το… καρέ ολοκληρώθηκε στο 67’ από τον Γερμανό επιθετικό.

Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Ρόμπεν στο 81’ που έδωσε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Το Onsports σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης Μπάγερν Μονάχου – Βασιλεία.