Αλέγκρι: «Υποφέραμε πολύ»

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, προπονητής της Μίλαν, τόνισε ότι ο στόχος της πρόκρισης επετεύχθη, αλλά ομολόγησε ότι δημιουργήθηκε φόβος περί αποκλεισμού.

Το 4-0 στο Μιλάνο αποδείχθηκε, πιο δύσκολα απ' όσο αναμενόταν, αρκετό για τους «ροσονέρι». Στο Λονδίνο, απέναντι στην Άρσεναλ, άλλωστε, η Μίλαν δέχθηκε τρία γκολ, αλλά πήρε την πρόκριση στους «8» του Champions League.

«Υποφέραμε πολύ. Δεχτήκαμε νωρίς το πρώτο γκολ και αυτό έκανε τη διαφορά στην ψυχολογία των δύο ομάδων, ενώ στη συνέχεια κάναμε πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου. Δεν πιστεύω πως φοβηθήκαμε, γιατί έχουμε έμπειρους παίκτες. Αντιμετωπίσαμε πολύ λάθος το ματς από άποψη τακτικής, αλλά στην επανάληψη βελτιωθήκαμε. Στο ημίχρονο απλώς είπα στους παίκτες μου να διαγράψουν ό,τι έγινε από τη μνήμη τους και να μπουν στο γήπεδο σαν να είναι το παιχνίδι στο 0-0. Είναι κρίμα που χάσαμε, αλλά ο στόχος της πρόκρισης επετεύχθη. Θα ήταν μεγάλο ψυχολογικό πλήγμα για το υπόλοιπο της σεζόν αν αποκλειόμασταν έχοντας κερδίσει με 4-0 στο πρώτο ματς. Τώρα έχουμε την ευκαιρία να συνεχίσουμε στη διοργάνωση με τη βοήθεια και κάποιων παικτών που επιστρέφουν από τραυματισμό» δήλωσε σχετικά ο Ιταλός τεχνικός.

Γιώργος Λυγγερίδης: Αγώνας μπάσκετ στη μνήμη του αστυνομικού - «Χρέος μας να τιμούμε τους ήρωές μας»
Η Μαρίνα Σάττι τραγουδά για πρώτη φορά live το «Ζάρι»
Λανσάρει το δικό του νερό ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Conference League: Τα εισιτήρια του τελικού στην OPAP Arena - Πόσα θα πάρουν οι φιναλίστ