Όχι Μπά(ρ)τσα, αλλά «κανονιά»

Στο καλύτερο παιχνίδι του φετινού Champions League η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης επικρατώντας με 2-1.

Τα τελευταία χρόνια η διοργάνωση του Champions League έχει… ξεφύγει αρκετά από κάθε άλλη διοργάνωση στην Ευρώπη, καθώς τα οικονομικά δεδομένα είναι τεράστια.

Όλα αυτά βέβαια έχουν και το ανάλογο αποτέλεσμα. Αυτό αποδείχθηκε περίτρανα στο «Έμιρατς», όπου δύο από τις θεαματικότερες ομάδες του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου διασταύρωσαν τα ξίφη τους, χαρίζοντας μία καταπληκτική ποδοσφαιρική βραδιά σε όλο τον κόσμο, με την Άρσεναλ να επικρατεί με 2-1 της Μπαερτσελόνα, κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή.

Όποια και από τις δύο ομάδες προκριθεί στα προημιτελικά, θα είναι κρίμα για την διοργάνωση, καθώς η μία από αυτές αναγκαστικά θα… χαιρετήσει πρόωρα τον θεσμό.

Το ξεκίνημα ανήκε στην Άρσεναλ η οποία έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, ωστόσο η ομάδα του Πέπε Γκουαρντιόλα απάντησε με το γκολ του Νταβίντ Βίγια, αποδεικνύοντας ότι το ποδόσφαιρο είναι πολύ απλό.

Από ότι φαίνεται όμως οι «κανονιέρηδες» είναι οι καλύτεροι μαθητές, καθώς αφομοίωσαν αμέσως τον τρόπο της απλότητας του ποδοσφαίρου και απάντησαν δις στην επανάληψη.

Αρχικά ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι από πολύ πλάγια ισοφάρισε με ένα εξαιρετικό γκολ στο 78’. Δεν πέρασαν πέντε λεπτά από την ισοφάριση, όταν η Άρσεναλ με τρεις πάσες βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή με τελικό αποδέκτη τον Αρσάβιν ο οποίος με ένα υπέροχο σουτ έδωσε τη νίκη στους «κανονιέρηδες» και το προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης που θα κριθεί σε δύο εβδομάδες στο «Καμπ Νου».