Για… πλάκα η Μίλαν, 4-0 την Άρσεναλ

Μία ομάδα εμφανίστηκε στο «Σαν Σίρο» και αυτή ήταν η Μίλαν που επικράτησε άνετα 4-0 της Άρσεναλ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Με το πρωτάθλημα να είναι μακρινός στόχος για την Άρσεναλ, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε ψηλά στις προτεραιότητές της το Champions League. Ωστόσο, στην αναμέτρηση με τη Μίλαν η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ δεν εμφανίστηκε καν στο «Σαν Σίρο».

Οι «ροσονέρι» έκαναν μεγάλη εμφάνιση και διέλυσαν τους «κανονιέρηδες» με 4-0 παίρνοντας ουσιαστικά από τώρα την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης καθώς το συγκεκριμένο σκορ δεν… γυρνάει.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, καθώς ο Ζέεντορφ στο 11’ τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, ο Μπόατενγκ με ένα φανταστικό γκολ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και από εκεί και πέρα ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης.

Στο 38’ όλα έδειξαν ότι τελείωσαν. Ο Ιμπραΐμοβιτς έκανε την πλαγιοκόπηση και με συστημένη σέντρα στο κεφάλι του Ρομπίνιο έδωσε έτοιμο γκολ στον Βραζιλιάνο ο οποίος έκανε το 2-0.

Όπως τελείωσε η Μίλαν το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε την επανάληψη. Στο 49’ ο Βερμάλεν γλίστρησε δίνοντας την ευκαιρία στον Ρομπίνιο με σουτ να κάνει το 3-0 και να δώσει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του.

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, οι «κανονιέρηδες» παρέμειναν νωθροί και δεν απείλησαν ιδιαίτερα για μείωση του σκορ. Έτσι η Μίλαν βρήκε την ευκαιρία να επιτεθεί ακόμα περισσότερο και να πετύχει και άλλο τέρμα.

Ο Ιμπραΐμοβιτς κέρδισε το πέναλτι από τον Τζουρού και ο Σουηδός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την εσχάτη των ποινών, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα που δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης για την ανωτερότητα των «ροσονέρι».

Το Onsports σας μετέφερε LIVE  την εξέλιξη της αναμέτρησης: Μίλαν – Άρσεναλ.