Ματσάρα στο «Πετρόφσκι» και νίκη για Ζενίτ με 3-2

Τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Μπενφίκα πήρε η Ζενίτ για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Champions League στο «Πετρόφσκι».

Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League πήρε η Ζενίτ στο «παγωμένο» «Πετρόφσκι» της Αγίας Πετρούπολης. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επικράτησε 3-2 της Μπενφίκα με δύσκολο τρόπο και πλέον κρατάει στα χέρια της το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «αετοί» της Λισαβόνας μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση 20 λεπτών. Ήταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρντόζο, με τον Ζεβνόφ να αποκρούει και τον Μάξι Περέιρα σε κενή εστία ν ανοίγει το σκορ.

Η απάντηση των γηπεδούχων, δεν άργησε να έρθει και στο 27’ ισοφάρισε. Ο Χουμπότσαν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Σιρόκοφ να κάνει το σουτ στην κίνηση και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στα τελευταία 20 λεπτά όμως, το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με αρκετές ανατροπές.

Στο 71’ οι Κερζάκοφ, Μπιστρόφ και Σέμακ άλλαξαν εντυπωσιακά την μπάλα με τον τελευταίο με απίστευτο τακουνάκι να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο, από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους δεν τα παράταση και έφτασε στην ισοφάριση με τον Καρντόζο στο 86’, μετά από λάθος του Ζεβνόφ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το σκορ της αναμέτρησης θα ήταν το 2-2, στο 88’ η Ζενίτ κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου. Ο Σιρόκοφ, εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην άμυνα της Μπενφίκα και αφού ξεπέρασε τον Αρτούρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το Onsports σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης: Ζενίτ –Μπενφίκα.

Κύπελλο βόλεϊ ανδρών: Απαγόρευση μετακίνησης φιλάθλων για το Final 4
ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV