Στον τόπο του εγκλήματος

Με πρωταγωνιστή τον Ραούλ, η Σάλκε πήρε την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Βαλένθια στην Ισπανία και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση.

Οι «νυχτερίδες» είχαν ανοίξει το σκορ μόλις στο 17’ όταν ο Ματιέ γύρισε εκπληκτικά στον Σολδάδο και αυτός με σουτ στην κίνηση, έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Οι Γερμανοί θέλησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 26’ η κεφαλιά του Κλούγκε σταμάτησε στο δοκάρι, με τον Γκουάιτα να την βρίσκει με τα ακροδάχτυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σάλκε πίεσε για να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης και τα κατάφερε με τον Ραούλ. Ο Ισπανός ήταν το «πρόσωπο» του αγώνα στο «Μεστάγια» και το… επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο.

Ο έμπειρος επιθετικός, στην πρώτη φάση που πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, την… έστειλε στο πλεκτό στο 64’ και έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ο Χουράδο έκανε την πάσα και ο Ραούλ με πλασέ με το αριστερό νίκησε τον Γκουάιτα.

Οι Γερμανοί ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς στις καθυστερήσεις, ο Σμιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Γκουάιτα, Μιγκέλ, Ναβάρο, Ρικάρντο Κόστα, Ματιέ (79’ Αλμπα), Μπανέγα (68’ Βιθέντε), Τοπάλ, Τίνο Κόστα, Ντομίνγκες (68’ Χοακίν), Σολδάδο, Αντούριθ.

ΣΑΛΚΕ: Νόιερ, Ουτσίντα, Χέβεντες, Μέτσελντερ, Σμιτς, Φαρφάν (79’ Ντράξλερ), Κλούγκε, Μάτιπ, Χουράδο (83’ Εντού), Ραούλ, Χούντελαρ (90’ Χάο).

Super League: Οριστικό! Τότε τελειώνουν τα play offs - Πότε θα γίνει το ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»