Ζωντανός ο ΑΠΟΕΛ παρά την ήττα από Λιόν

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στο «Ζερλάν» απέναντι στη Λιόν και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Το όνειρο του ΑΠΟΕΛ για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, παραμένει ανοιχτό! Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπορεί να μην πήρε το θετικό αποτέλεσμα στο «Ζερλάν» ωστόσο παραμένει ζωντανός στη «μάχη» της πρόκρισης.

Οι πρωταθλητές Κύπρου ηττήθηκαν 1-0 από την ανώτερη Λιόν και στο «καυτό» «ΓΣΠ» κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο να κάνει ακόμα μία μεγάλη έκπληξη και να περάσει στην επόμενη φάση.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για τις δύο ομάδες με τη Λιόν να έχει την υπεροχή, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. Η πρώτη σημαντική φάση έγινε στο 25’ όταν ο Μπαστός έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια του Χιώτη.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μποαβεντούρα έκανε το λάθος με τον Λακαζέτ να κάνει το σουτ και την μπάλα να πηγαίνει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χιώτη. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιόν μπήκε πολύ δυνατά με στόχο να πάρει το προβάδισμα για την πρόκριση.

Αρχικά στο 48’ ο Έντερσον ξεπέρασε και τον Χιώτη και προ κενής εστίας είδε τον Πάουλο Ζόρζε να αποκρούει πάνω στη γραμμή. Στο 58’ όμως, ο Λακαζέτ είδε το σουτ του να κοντράρει στον Ζόρζε και να μπερδεύει τον Χιώτη, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί εύκολα το ένα γκολ στο παθητικό του, παραμένοντας ζωντανός στη «μάχη» της πρόκρισης στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.

Το Onsports σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης: Λιόν – ΑΠΟΕΛ.

EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ