Κλοπ: «Έτσι ήταν όλο το Champions League»

Στην ατυχία της Μπορούσια Ντόρτμουντ στάθηκε ο Γιούργκεν Κλοπ ύστερα από τη νέα ήττα των πρωταθλητών Γερμανίας, ενώ γνωστοποιήθηκε τραυματισμός του Σεμπάστιαν Κελ.

Ο προπονητής της Ντόρτμουντ, η οποία ηττήθηκε με 3-2 από την Ολιμπίκ Μαρσέιγ, ανέλυσε το παιχνίδι που επηρέασε άμεσα την πορεία του Ολυμπιακού στο Champions League. Μεταξύ άλλων, ο Κλοπ αναφέρθηκε στην αλλαγή της εικόνας της ομάδας του στο ημίχρονο και στις διαδοχικές ατυχίες της Μπορούσια στην φετινή της ευρωπαϊκή διαδρομή:

«Ο αγώνας αυτός αντανακλά όλη μας την πορεία στο Champions League. Αρχίσαμε τον αγώνα όπως θέλαμε, με πειθαρχία και ηρεμία στο παιχνίδι μας. Προηγηθήκαμε δίκαια 2-0, αλλά το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποδείχτηκε καθοριστικό. Στην επανάληψη όλα άλλαξαν.

Θα μπορούσε κάλλιστα να παραμείνει αυτό το σκορ μέχρι το τέλος, αλλά η Μαρσέιγ εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό ταλέντο των παικτών της. Είναι σκληρό αυτό που μας συνέβη, αλλά δυστυχώς έτσι ήταν όλη η πορεία μας στο Champions League».

Επίσης, ο Σεμπάστιαν Κελ τραυματίστηκε στο συγκεκριμένο ματς και θα απουσιάσει από τις άμεσες υποχρεώσεις του γερμανικού συλλόγου στο πρωτάθλημα. Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Στεφάν Εμπία και μεταφέρθηκε άμεσα σε νοσοκομείο. Οι αρχικές εξετάσεις απέκλεισαν την περίπτωση κατάγματος, κάτι που είναι θετικό για τον άσο της Ντόρτμουντ.