Η ανατροπή του αιώνα για Μαρσέιγ

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τρίτη, 06 Δεκεμβρίου 2011 23.43

Η Μαρσέιγ κατάφερε να επιστρέψει από το 2-0 του 45’ στο 3-2 απέναντι στην Ντόρτμουντ και να πάρει μία μεγάλη πρόκριση έναντι του Ολυμπιακού.

Κανένα παιχνίδι δεν τελειώνει στο 32’. Αυτό πρέπει να το γνωρίζει η Ντόρτμουντ η οποία κατάφερε να δεχτεί δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά και να πάρει την πρόκριση η Μαρσέιγ στους «16» έναντι του Ολυμπιακού.

Ο Μπλατζικόφσκι στο 23΄άνοιξε το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους», με τον Χιούμελς στο 32’ με πέναλτι να κάνει το 2-0 και να δείχνει να καθαρίζει το παιχνίδι για την Ντόρτμουντ.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως του πρώτου ημιχρόνου ο Ρεμί μείωσε σε 2-1 και έτσι έδωσε νέες ελπίδες στους Μασσαλούς. Στα τελευταία πέντε λεπτά όμως, η Μαρσέιγ κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να πάρει μία ιστορική πρόκριση.

Ο Αγιού στο 85’ με κεφαλιά ισοφάρισε, για να έρθει ο Βαλμπουενά στο 87΄με ένα εκπληκτικό τέρμα να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Χούμελς, Λέβε, Πίστσεκ, Σαντάνα, Κελ (32' Ντα Σίλβα), Γκέτσε (46' Πέρισιτς), Μπλαζικόφσκι, Γκιουντογάν, Λεβαντόφσκι, Μπάριος (63' Καγκάβα)
ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Εν’Κουλού, Τραορέ, Ντιαβαρά, Ντιαρά, Λούτσο Γκονζάλες (67' Αγιού), Εμ’ Μπία (46' Σεϊρού), Αμαλφιτανό, Ρεμί (75' Βαλμπουενά), Α. Αγιού