«Κατηφόρα» στο Σαν Πάολο για τη Νάπολι

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου η Νάπολι που επιβλήθηκε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι.

Το αποτέλεσμα της αναμέτρησης αποτελεί «μαγική εικόνα», καθώς οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο εμφανίστηκαν… υπερόπτες στην τελική προσπάθεια, καθώς έχασαν τα… άχαστα.

Οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο 17’ με τον Καβάνι, σε μία φάση, όπου ο επιθετικός των Ιταλών «πετάχθηκε» στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά άλλαξε ελάχιστα την πορεία της μπάλας που κατέληξε στα δίχτυα του Χαρτ.

Οι Άγγλοι κατάφεραν να… επιστρέψουν στην αναμέτρηση στο 33’΄με τον Μπαλοτέλι, αλλά τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Νάπολι με… δράση και πάλι τον Καβάνι πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Στη συνέχεια, το «συγκρότημα» του ιταλικού Νότου έχασε σωρεία ευκαιριών μπροστά από το τέρμα του Χαρτ, με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στην Σίτι να πιέσει στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, ωστόσο όποτε χρειάστηκε ο Ντε Σάνκτις επενέβη.

Πλέον, η Νάπολι θέλει τη νίκη κόντρα στην Βιγιαρεάλ στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, με τους Ισπανούς να μην έχουν κίνητρο καθώς έχουν μείνει και τυπικά εκτός Ευρώπης. Από την άλλη, οι «Πολίτες» θα αντιμετωπίσουν στην Αγγλία την Μπάγερν, η οποία έχει προκριθεί.

ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Αρόνικα, Ντοσένα (89’ Φερναντέζ), Καμπανιάρο, Καναβάρο, Μάτζιο, Χάμσικ, Γκαργκάνο, Ινλέρ (59’ Ντεμαϊλί), Καβάνι (83’ Πάντεφ), Λαβέτσι.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Κομπανί, Ζαμπαλέτα (86’ Α. Τζόνσον), Λέσκοτ, Κολάροφ, Μίλνερ, Ντε Γιόνγκ (71’ Νασρί), Τουρέ, Τζέκο (81’ Αγουέρο), Σίλβα, Μπαλοτέλι.