5ος Όμιλος: Στο… ρελαντί η Τσέλσι

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Τσέλσι που διέλυσε με 5-0 την Γκενκ. Προβάδισμα πρόκρισης για Λεβερκούζεν μετά τη νίκη της με 2-1 απέναντι στην Βαλένθια.

Το ότι η Τσέλσι ήταν το απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση με την Γκενκ ήταν γνωστό. Το θέμα ήταν να το αποδείξει και στον αγωνιστικό χώρο και να πάρει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «μπλε» «καθάρισαν» με άνεση το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όταν και είχαν πάρει προβάδισμα με 4-0. Ο Μεϊρέλες μόλις στο 8’ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας, με τον Φερνάντο Τόρες να αναλαμβάνει δράση καθώς σημείωσε δύο κολλητά γκολ (11’, 27’) και έτσι η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ιβάνοβιτς έκανε το 4-0. Στην επανάληψη οι «μπλε» έριξαν τον ρυθμό και πέτυχαν μόλις ένα γκολ ακόμα, με τον Καλού στο 72’.

Έτσι η ομάδα του Λονδίνου βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου και πολύ δύσκολα θα καταφέρει να μείνει εκτός συνέχειας.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Ασλεϊ Κόουλ (78’ Φερέιρα), Νταβίντ Λουίζ, Μποσίνγκουα (78’ Άλεξ), Οριόλ Ρομέου, Λάμπαρντ (68’ Καλού), Μαλουντά, Ραούλ Μεϊρέλες, Τόρες, Ανελκά
ΓΚΕΝΚ: Κέτελες, Μασουερό (46’ Καμούς), Βάντεν Μπόρε, Ν'Γκόνγκα, Χάιλαντ, Τόζερ, Ντε Μπρούιν, Πούντιλ, Βόσεν (81’ Νουανγκανγκά) , Μπάρντα (71’ Ντουγκαρί), Μπούφελ

Λίγα λεπτά αρκούσαν στην Μπάγερ Λεβερκούζεν για να κάνει την ανατροπή απέναντι στην Βαλένθια και να επικρατήσει 2-1 και να κάνει τεράστιο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 24’ με τέρμα του Ζόνας έκαναν το 1-0 στην «Μπάι Αρένα». Με την έναρξη της επανάληψης όμως, οι «ασπιρίνες» έκαναν την δική τους αντεπίθεση και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο Σούρλε στο 52’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Σαμ τέσσερα λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα που έδωσε αέρα τεσσάρων βαθμών από την Βαλένθια.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Ράιναρντς (46’ Φρίντριχ), Τοπλάκ, Κάντλετς, Κάστρο, Ρόλφες, Μπέντερ, Μπάλακ, Σαμ (91’ Σάαμπ), Σέρλε, Κίσλινγκ (81’ Ντερντιγιόκ)
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγο Αλβες, Ραμί, Γιορντί Αλμπα (65’ Κάναλες), Βίκτορ Ρουίθ, Ματιέ, Μιγκέλ, Αλμπέλδα (82’ Αντούριθ), Μπανέγα, Πάμπλο Ερνάντες (65’ Φεγκουλί), Ζόνας, Σολδάδο

Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι