5ος Όμιλος: Το καθήκον της η Λεβερκούζεν

Στην δεύτερη θέση του ομίλου βρίσκεται η Μπάγερ Λεβερκούζεν μετά τη νίκη της με 2-0 απέναντι στην Γκενκ στην «Μπάι Αρένα».

Η ήττα της Λεβερκούζεν από την Τσέλσι στο «Στάνφορντ Μπριτζ» θεωρείται μέσα στο πρόγραμμα για τις «ασπιρίνες». Από εκεί και πέρα έπρεπε να σταθούν στο ύψος τους απέναντι στην Γκενκ και να πάρουν τη νίκη που θα την έβαζε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Κάτι που κατάφερε η ομάδα του Ρόμπιν Ντουτ, επικρατώντας με 2-0 των Βέλγων και έτσι βρίσκεται στην 2η θέση του ομίλου, έναν βαθμό μακριά από την Τσέλσι.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Μπέντερ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Γερμανούς, οι οποίοι τελικά πήραν τη νίκη με 2-0 με τέρμα του Μπάλακ στις καθυστερήσεις με τον Γερμανό μέσο, να έχει περάσει στον αγωνιστικό χώρο, δέκα λεπτά νωρίτερα.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Κάστρο, Ράιναρτς, Τοπράκ, Κάντλετς (80’ Μπάλακ), Ρόλφες, Λαρς Μπέντερ, Σαμ, Ρενάτο Αουγκούστο (65’ Μπάλιτς), Σέρλε, Κίσλινγκ (91’ Ντερντιγιόκ).
ΓΚΕΝΚ: Κέτελες, Νγκόνγκσα, Σίμαϊς, Νάντσον (69’ Χίλαντ), Πούντιλ, Χούμπερτ (78’ Νουνγκανγκά), Τόζερ, Ντε Μπρούιν, Μπάφελ, Ογκουνζίμι, Βόσεν (46’ Μπαρντά).