8ος Όμιλος: Καθάρισαν οι μεγάλες

Με χαλαρό τρόπο η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 5-0 στην Λευκορωσία της ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ. Τα… χρειάστηκε η Μίλαν απέναντι στην Βικτόρια Πλζεν (2-0).

Η διαφορά… κόσμων που υπήρχε στην Λευκορωσία και το «Ντιναμό Στάντιον» φάνηκε μόλις από το πρώτο ημίχρονο. Με την συμπλήρωση 45 λεπτών οι «μπλαουγκράνα» ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0 και στην επανάληψη έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Ο Βολόντκο στο 19’ με αυτογκόλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους πρωταθλητές Ισπανίας, με τον Πέδρο τρία λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0. Όλα τελείωσαν στο 38΄όταν ο Μέσι πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στην επανάληψη μπορεί η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να έκανε συντήρηση δυνάμεων, ωστόσο κατάφερε να πετύχει ακόμα δύο γκολ. Αρχικά ο Μέσι πέτυχε το δεύτερό του τέρμα στο 55’, με τον Βίγια στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα που φέρνει την Μπαρτσελόνα στην πρώτη θέση του ομίλου.

ΜΠΑΤΕ: Γκούτορ, Κοντσεβόι, Φιλιπένκο, Σίμιτς, Μπορντάτσεβ, Βολόντκο, Ολεχνόβιτς, Ρενάν Μπρεσάν (82’ Κούρλοβιτς), Ρούντικ (60’ Αλεξιάν), Μπάγκα, Κέζμαν (56’ Σκάβιτς).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντανιέλ Άλβες, Πουγιόλ, Μαστσεράνο, Αμπιντάλ (61’ Αντριάνο), Κεϊτά, Τσάβι (60’ Φάμπρεγκας), Τιάγκο Αλκάνταρα, Πέδρο (69’ Μάξγουελ), Μέσι, Βίγια.

Μαζί με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή βρίσκεται και η Μίλαν, η οποία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Βικτόρια Πλζεν ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 και φτάσει με την σειρά της στους τέσσερις βαθμούς.

Όλα ξεκίνησαν στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53’ όταν ο Ιμπραΐμοβιτς από το σημείο του πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι» με τον Κασάνο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 66’.

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε (87’ Ντε Σίλιο), Νέστα, Τιάγκο Σίλβα, Αντονίνι (78’ Ταϊβό), Φαν Μπόμελ, Νοτσερίνο, Ζέεντορφ (71’ Ακουιλάνι), Εμάνιουελσον, Κασάνο, Ιμπραχίμοβιτς.
ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ: Μάρεκ Τσεχ, Ραϊτόραλ, Τσισόβσκι, Μπίστρον, Λιμπέρσκι, Χόρβατ, Κόλαρ (91’ Νταρίντα), Γιράνεκ, Περτζέλα, Πίλαρ (76’ Φίλιο), Μπάκος (67’ Ντούρις).

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50