Την... έσωσε ο Καλού

Μπορεί να πέρασε στο παιχνίδι στο 84΄, όμως ο Καλού κατάφερε να γίνει το πρόσωπο του παιχνιδιού -και όχι ο Μάτα που αντιμετώπισε για πρώτη φορά την πρώην ομάδα του- αφού υπέπεσε σε πέναλτι (87΄), με τον Σολδάδο να μην αστοχεί και να χαρίζει στη Βαλένθια τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Λάμπαρντ  (57΄)το γκολ για τους «μπλε».

Βαλένθια και Τσέλσι ήρθαν ισόπαλες (1-1) στο «Μεστάγια» και σε συνδυασμό με τη νίκη της Λεβερκούζεν κόντρα στην Γκένκ, ο 5ος όμιλος του Champions League παίρνει… φωτιά, με τους Άγγλους να βρίσκονται πάντα στην πρώτη θέση με τέσσερις βαθμούς.

Οι παίκτες του Βίλας-Μπόας ήθελαν τη νίκη για να κάνουν σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση, κάτι που φάνηκε μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Μαλουντά βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Άλβες, όμως ο τερματοφύλακας της Βαλένθια δεν επέτρεψε στον Γάλλο να χριστεί σκόρερ.

Οι γηπεδούχοι παρόλο που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, έφτασαν κοντά στο γκολ στο 26΄, καθώς μετά από σέντρα του Άλμπα, ο Ερνάντεζ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ.

Από το 26΄ και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η μόνη ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο ήταν η Τσέλσι. Οι «μπλε» είχαν την κατοχή, πίεζαν, ωστόσο σε καμιά περίπτωση δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί, κάτι που έγινε στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57΄.

Ο Λάμπαρντ δέχτηκε τη μπάλα μέσα στη περιοχή από τον Μάτα και με δυνατό σουτ στη κίνηση «πάγωσε» το κατάμεστο «Μεστάγια».

Μετά το 1-0, οι παίκτες της Βαλένθια πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες, ο Έμερι πέρασε τον Πιάτι στη θέση του Ματιέ και το γήπεδο «έγειρε» προς την εστία του Τσέχου τερματοφύλακα της Τσέλσι.

Οι «νυχτερίδες»  «βομβάρδιζαν» την εστία του Τσεχ, με τον υψηλόσωμο γκολκίπερ να κρατάει το μηδέν στην εστία του. Ο Πορτογάλος τεχνικός των «μπλε», θέλοντας να δώσει «ανάσες» στην ομάδα του πέρασε στον πάγκο τον Λάμπαρντ και έβαλε στη θέση του τον Καλού στο 84΄.

Ο Ιβοριανός μεσοεπιθετικός έμελε να γίνει ο μοιραίος παίκτης του αγώνα, αφού μετά από τρία λεπτά που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο (87΄) υπέπεσε σε πέναλτι και  ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Σολδάδο να μην έχει κανένα πρόβλημα απέναντι στον Τσεχ να κάνει το 1-1.

Το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, ωστόσο οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων κατάφεραν με τις επεμβάσεις τους να το κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του παιχνιδιού, πατώντας ΕΔΩ.

Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs
Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του