Κέρδισε την… ρώσικη ρουλέτα η Ίντερ

Οι «νερατζούρι» πήραν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Champions League, επικρατώντας με 3-2 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο «Λουζνίκι» σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.

Η ήττα της Ίντερ από την Τραμπζονσπόρ στο «Τζουσέπε Μεάτσα» δεν άφησε αρκετά περιθώρια στους «νερατζούρι» για την συνέχεια της διοργάνωσης. Η αναμέτρηση εκτός έδρας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν… must win για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι.

Κάτι που φάνηκε απόλυτα στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης όπου οι Ιταλοί μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 2-0 και να κάνουν σημαντικό βήμα για το «τρίποντο».

Μόλις στο 6’ μετά από κόρνερ του Άλβαρεζ, ο Γκαμπούλοφ έκανε λάθος έξοδο, με τον Λούσιο προ κενής εστίας να ανοίγει το σκορ για τους «νερατζούρι». Η πίεση της ομάδας του Κλαούντιο Ρανιέρι δεν σταμάτησε εκεί όμως και στο 23΄ήρθε και το δεύτερο γκολ.

Ο Ναγκατόμο έκανε εκπληκτική ενέργεια από τα πλάγια, κάνοντας την κάθετη πάσα, με τον Πατσίνι σε κενή εστία να κάνει το 2-0 και να δείχνει ότι καθαρίζει το παιχνίδι μόλις από το 23’.

Η αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ

Ωστόσο, οι Ρώσοι δεν έδειχναν έτοιμοι να παρατήσουν την «μάχη» και έκαναν ότι και απέναντι στην Λιλ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Έτσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντζαγκόεφ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, μείωσε για την ομάδα του Λέονιντ Σλούτσκι δίνοντάς της ελπίδες για την ανατροπή.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 77’ ο Βάγκνερ Λοβ, έκανε πολύ ωραία ενέργεια ξεπερνώντας τους Κίβου και Λούσιο και με δυνατό σουτ, ισοφάρισε προσωρινά για την ομάδα της Μόσχας.

Άμεση απάντηση…

Τα πανηγύρια για τους γηπεδούχους όμως κράτησαν λιγότερο από δύο λεπτά. Αμέσως μετά την σέντρα οι «νερατζούρι» βγήκαν στην επίθεση και μετά από ωραία ενέργεια του Ζάρατε, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και ταυτόχρονα τη νίκη που τους φέρνει έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση του ομίλου.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ίντερ.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!