Αγ«Χ»ωμένο… ντεμπούτο

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ντέρμπι των «πρωτάρηδων» στο «Σίτι οφ Μάντσεστερ», μεταξύ των «Πολιτών» και της Νάπολι. Ο Καβάνι άνοιξε το σκορ στο 69’ ενώ ο Κολάροφ στο 74’ με απευθείας φάουλ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάντσεστερ ήταν αυτή που είχε τα ηνία της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος, προσπαθώντας να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Ντε Σάνκτις, ωστόσο οι Ιταλοί εμφανίστηκαν «διαβασμένοι».

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, όταν στο 19’ το σουτ του Λαβέτσι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαρτ. Η… απάντηση για τους Άγγλους ήρθε στο 36’ με τον Γιάγια Τουρέ. Ο Ιβοριανός είδε το σουτ του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Σάνκτις, έπειτα από ωραία ενέργεια του Αγκουέρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο δυνατοί και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα. Μάλιστα, οι προσπάθειές τους… καρποφόρησαν στο 69’ με τον Καβάνι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Χαρτ, έπειτα από ασίστ του Μάτζιο στην αντεπίθεση.

Φαίνεται πως το τέρμα των Ιταλών «ξύπνησε» τους παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι. Στο 73’ το σουτ του Αγκουέρο, μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο δοκάρι του Ντε Σάνκτις.

Ότι δεν κατάφερε ο Αργεντίνος, το έκανε… πράξη ο Κολάροφ στο αμέσως επόμενο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η οποία άφησε «άγαλμα» τον Ντε Σάνκτις, σε μία φάση που ο πορτιέρο της Νάπολι φέρει μεγάλη ευθύνη.

Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ που θα τους έφερνε μία… ανάσα από τους βαθμούς της νίκης, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα Μάντσεστερ Σίτι και Νάπολι να μοιράζονται... τέρματα και εντυπώσεις.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.